Ознака: канада

САД и Канада постигнаа нов трговски договор

САД и Канада постигнаа нова трговска спогодба заедно со Мексико, што ќе го замени актуелниот Договор за слободна трговија во Северна Америка (НАФТА). Договорот...

„Исцелител“ вечерва ќе ја има својата канадска премиера!

Македонскиот филм „Исцелител“ ќе биде дел од официјалната програма на 18-тото издание на меѓународниот филмски фестивал во Калгари, Канада. Во текот на дванаесетте фестивалски денови,...

Македонец од Канада донираше 100.000 долари за бојкот на референдумот

Македонците од Канада даруваа над 145 илјади канадски долари за поддршка на кампањата за бојкот на референдумот на 30 септември. Загрижени за состојбите во татковината...

Поради пожарите во Канада евакуирани 7.000 семејства

Властите на канадската провинција Британска Колумбија наредија евакуција на речиси 7.000 семејства, поради ширењето на шумските пожари што со денови беснеат во тој дел...

Се разгорува меѓудржавниот конфликт без куршуми предизвикан на Твитер

Дипломатскиот конфликт помеѓу Саудиска Арабија и Канада почна на социјалната мрежа Твитер, за набргу да резултира со протерување на канадскиот амбасадор од Кралството, забрана...

Десетици жртви од топлиот бран во Канада

Необично топлиот летен бран уби најмалку 33 лица во канадската провинција Квебек, соопштија локалните власти. Температурите достигнаа до 45 степени во Монтреал, при што 18...

Трудо: Рекреативното консумирање марихуана во Канада ќе стане законско од 17...

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека консумирањето на марихуаната за рекративни цели ќе стане законско во земјата од 17 октомври. Законот, кој го поднесе либералната...

Трамп го напушти самитот на Г7 и остро го критикува канадскиот...

Обвинувањата до Трудо се напад без преседан на некој лидер на земја што е сосед или сојузник на САД, оценува Асошиејтед прес Американскиот претседател Доналд...

Канада целосно ќе ја легализира употребата на марихуана

Канада целосно ќе ја легализира употребата на марихуана, откако дозволи да се користи за медицински цели пред 16 години. Со тоа Канада ќе биде прва...

Од Г7 до Г6 + Трамп

Наместо да се демонстрира единство меѓу седумте индустриски најразвиени земји во светот, дводневниот самит во Канада лесно може да се претвори во средба на...