Ознака: здравјето

Честа грешка при приготвувањето на оризот што е штетна по...

За да може оризот да биде безбеден за јадење, по готвењето мора да се чува еден час во фрижидер за да не се развијат...

Како влијае пивото на здравјето на цревата

Пивото, омилениот пијалак на многумина, има долга и богата историја, која датира илјадници години. Освен што е задоволство за непцето, пивото е и предмет...

Четирите најлоши намирници за здравјето на вашиот мозок

Постојат многу фактори што можат да влијаат на ризикот од проблеми со здравјето на мозокот, а некои од нив се целосно во ваша контрола....

Европратениците бараат поголема безбедност за детските играчки во ЕУ

Со големо мнозинство, пратениците во Европскиот парламент го одобрија извештајот за ажурирање на европската директива за безбедност на детски играчки, за која велат дека...

Чувај го здравјето!

Како природни суштества за луѓето е најважно да бидат во добра состојба и да имаат доста сили за движење и работење. Тоа се нарекува...

Зошто сомнеж кога здравјето е во прашање?

Во Македонија досега против ковид-19 се вакцинирале над 850 илјади луѓе, односно над 40 отсто од населението. Во светот овие бројки се доста повисоки,...

Хендерсон: Никој не се грижи сериозно за здравјето на фудбалерите

Мислам дека луѓето не можат да проценат колку сево ова е интензивно. Станува сѐ потешко и полошо. Јас сум загрижен за благосостојбата на играчите...

Намирници што му се вистински непријатели на здравјето

Чипсот, сувомесните производи, крофните, похуваната храна и газираните сокови заслужуваат едно големо „не“ во здравиот начин на живот Првиот чекор во здравствената заштита е квалитетна...

Консумирањето месо влијае врз здравјето на планетата

Исхраната на база на билки и специјално дизајнираните национални диети што ги земаат предвид спецификите на секоја клима можат значително да го намалат влијанието...

КСС: Пандемијата покажа колку се важни безбедноста и здравјето на...

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) уште од почетокот на пандемијата сериозно го сфати новиот предизвик со кој се соочуваме и континуирано укажува и бара...