Ознака: здравствен систем

Ефикасниот здравствен систем клучен фактор за долг живот на луѓето

Според проекциите на „Евростат“, во 2050 година, жителите на хрватското крајбрежје може да очекуваат просечен животен век од 84,9 години Деновиве „Евростат“ објави резултати од...

Дали белиот мантил потемнува?

Довербата во јавниот здравствен систем како повод „Нова Македонија“ контактираше со неколку поранешни министри и експерти од јавното здравство што ги познаваат функционирањето, организацијата и...

На грчките острови здравствениот систем – колабира

Колку е далеку Грција од функционален европски здравствен систем? Смртта на бремена тинејџерка и нејзиното неродено дете се само два од најмалку девет смртни случаи...

Лекувањето е проблем кога здравството е заболено

Јавниот здравствен систем незалечен од познатите хронични слабости Борбата за лек на лицата со ретки болести можеби најбрутално ја илустрира состојбата со која се соочуваат...

Филипче: Здравствениот систем е под огромен притисок

Здравствениот систем е под огромен притисок како што не бил никогаш, не само кај нас, насекаде во светот се соочуваат со пикот на досега...

Здравствениот систем во Црна Гора пред колапс, се бара помош од...

Црна Гора побара од Европската Унија и НАТО итна помош во обезбедување дополнителен број здравствени работници, кои ќе им помогнат во борбата против коронавирусот. Како...

Белгија на работ од здравствен колапс

Белгија би можела да побара меѓународна помош поради огромното зголемување на бројот на заболени од коронавирус, како и на хоспитализираните, предупреди епидемиологот Пјер Ван...

Филипче-Брнз: САД е наш стратешки партнер во јакнење на здравствениот систем

Министерот за здравство, Венко Филипче, оствари работна средба со амбасадорката на САД во Република Македонија, Кејт Мари Брнз, на која и се заблагодари за...

Опстанокот на економијата ќе зависи од можноста на здравствениот систем да...

Ендру Мекдауел, потпретседател на Европската инвестициска банка Бидејќи пандемијата влегува во својот втор бран во повеќето земји, неопходно е да се продолжи со строги мерки...

Шекеринска: Здравствениот систем е подготвен за вториот бран на коронавирусот

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, денес во Крушево оцени дека покажавме оти нашето јавно здравство може да го положи тестот, соочени со кризата...