Ознака: западнонилска треска

Поплави во Грција, забележан и прв случај западнонилска треска

Невремето што од вчера зафати голем дел на Грција предизвика поплави и проблеми, особено во северните региони на земјата, јави дописничката на МИА од...

Западнонилскиот вирус откриен во Белград

За време на анализата на комарците во Белград, лабораторијата на Секторот за екологија и подобрување на животната средина на ЈКП „Градска чистота“ го открила...

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија дека случајот на заразениот скопјанец...

Туристите во Грција соодветно да се заштитат од западнонилската треска

Со почетокот на туристичката сезона, здравствените власти во Грција, покрај опасностите од пожарите, предупредуваат и на неопходната заштита од болестите кои се пренесуваат со...

Вкупно 34 лица починале од западнонилска треска во Грција

Вкупно 34 лица починале од западнонилска треска во Грција, соопшти Националниот центар за контрола и превенција на болести. Вкупниот број на луѓе заразени со вирусот...

Во Грција од Западнонилска треска починаа 27 лица

Од Западнонилска треска починале  27 лица во Грција, соопшти Националниот центар за контрола и профилакса на болести. Вкупниот број на заразени од вирусот е 234...

Уште четири жртви на Западнонилска треска во Романија

Вкупно четири лица починале од Западнонилска треска изминатава недела во Романија, соопштија денеска локалните здравстевени власти. Со последните случаи, вкупниот број на жртви на оваа...

Во Хрватска 5 лица заболени од западнонилска треска се борат за...

Пет лица се борат за живот во загрепска клиника за инфективни болести откако по убод од комарец заболеле од западнонилска треска, пренесуваат хрватските медиуми. -...

Хрватска: Почина маж од западнонилска треска

Едно лице почина, а 26 се заболени од западнонилски вирус, соопшти Хрватскиот завод за јавно здравје. Од минатата недела, во Хрватска се забележани 10 нови...

Западнонилската треска не ја тресе Македонија

Здравствените власти во земјава, во изминатиов период, заклучно со 15-ти овој месец, не регистрирале ниту еден случај на заболени од западнонилска треска, која однесе...