Ознака: загриженост

Русија е загрижена поради најавените воени вежби на Ерменија и САД,...

Плановите на ерменските власти да одржат заеднички воени вежби со САД предизвикуваат загриженост, особено во актуелната ситуација, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Песков...

Измените на Законот за државјанство во Србија претставуваат ризик за безбедноста...

Европската комисија (ЕК) е загрижена од најавените измени во Законот за државјанство на Србија, кои би можеле да ги олеснат процедурите со кои странските...

Морскиот мраз на Антарктикот достигна историски минимум

Светската метеоролошка организација (СМО) објави дека морскиот мраз на Антарктикот минатиот месец достигнал рекордно ниско ниво, што предизвика загриженост кај експертите за климатски промени. Според...

Успесите на италијанската премиерка му задаваат нови главоболки на Макрон

Кој ќе доминира на идните европски избори во 2024 година Загриженоста на Париз се темели на ризиците од прифаќањето на италијанската десничарска лидерка пред европските...

САД бараат Србија да ја повлече војската од границата со Косово

Првиот заменик советник за национална безбедност на Белата куќа Џон Финер изразил загриженост за настаните во северно Косово во разговор со косовскиот премиер Албин...

Загржен сум за се она што следи утре по конституивните седници...

Српкиот претседател Александар Вучиќ изрази загриженост по најавата за утрешните конститутивните седници во Северна Митровица, согласно изборите кои беа бојкотирани од србите на Косово,...

Кина e загрижена поради намерата на Австралија да набави нуклеарни подморници

Кина е длабоко загрижена поради најавата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за планот на Австралија за набавка на подморници на нуклеарен погон,...

Белата куќа загрижена по извештаите за можен пуч во Молдавија

Портпаролот на Советот за национална безбедност во Белата куќа Џон Кирби рече дека извештаите за тоа дека рускиот претседател Владимир Путин наводно планира пуч...

Кина би можела да ја присвои Месечината

Загриженост во НАСА Првиот човек на американската вселенска агенција НАСА, Бил Нелсон, е загрижен дека Кина би можела да ја прогласи Месечината за „своја територија“....

НАТО е загрижен поради военото јакнење на Кина, истакна Блинкен

НАТО сојузниците се загрижени поради брзото и нетранспарентно воено зајакнување на Кина и нејзината соработка со Русија, истакна американскиот државен секретар Антони Блинкен, додавајќи...