Ознака: жаир болсонаро

Скандалот со шверцуваниот накит ќе го стигне Болсонаро и во САД

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро ќе биде повикан да сведочи како дел од истрагата за наводите дека се обидел да прошверцува накит вреден 3,2...

Болсонаро во текот на својот мандат потрошил пет милиони долари од...

Податоците од кредитната картичка на поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро откриваат дека тој потрошил пет милиони американски долари за време на неговиот четиригодишен мандат,...

Врховниот суд на Бразил започна истрага против Болсонаро

Врховниот суд на Бразил вчера се согласи да започне истрага против поранешниот претседател Жаир Болсонаро за наводно поттикнување антидемократски протести кои завршија со упад...

Болсонаро призна дека ја загубил битката, но не се откажува од...

Бразилскиот претседател во заминување Жаир Болсонаро ја напушти земјата и замина во САД, 48 часа пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател, Игнасио Лула да Силва,...

Болсонаро примен во болница

Жаир Болсонаро, претседателот на Бразил, е примен во болница поради болки во стомакот. Тој е на преглед по што ќе се утврди дали ќе...

Болсонаро ја отфрла вината дека лошо управувал со пандемијата

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро негираше дека има грешки во начинот на кој неговата администрација се справи со кризата од пандемијата на коронавирус, откако парламентарната...

Илјадници Бразилци излегоа на улиците за да го поддржат Болсонаро

Поддржувачите на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се собираат во Бразил за да го поддржат својот лидер. Тие го поддржуваат во неговиот конфликт со судството...

Бразилскиот претседател доби казна за неносење маска

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро беше осуден во саботата на парична казна од 108 долари за учество на мотоциклистичка манифестација во државата Сао Паоло без...

Враќањето на стариот ривал ненадејно го смени ставот на Болсонаро за...

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ненадејно го смени ставот кон коронавирусот, кој потсмешливо го нарекуваше „мала настинка“ и сега се обидува да го оттргне имиџот...

Пандемијата го претвори Болсонаро во „глобален јавен непријател“

Неспособното справување на бразилските власти со пандемијата ја изложува целата планета под ризик, бидејќи со тоа Бразил станува отворена лабораторија за појавување на нови...