Ознака: Епидемија

Епидемија од импровизации

За жал, кај нас превентивата и брзата реакција многупати досега беа заменети со импровизација. Тоа што ги иритира граѓаните е што одредени антиковид-мерки се...

Јанша верува дека епидемијата ќе биде сопрена во 2021 година

Словенечкиот премиер Јанез Јанша процени дека епидемијата на Kовид-19 во Словенија ќе биде згасната оваа година и дека е оптимист кога станува збор за...

Конго прогласи крај на епидемијата на ебола

Конго прогласи крај на 11. епидемија на ебола, овојпат во западната провинција Екватор, скоро шест месеци по пријавувањето на случаите. Ова е првпат Конго...

Словенија прогласи епидемија на коронавирус

Словенечката влада официјално прогласи епидемија на коронавирус. Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, претходно објави на Твитер дека епидемијата ќе биде прогласена за територијата на цела...

Работната сила на иднината сака да работи од дома

Девет од десет вработени сакаат да продолжат да работат од дома и по ублажувањето на мерките преземени во врска со пандемијата, открива истражување спроведено...

Во ек на пандемија пламна и епидемија на поплаки

Трудовиот инспекторат неодамна информира дека на нивна адреса пристигнале близу 6.000 илјади претставки од работниците за првите осум месеци од годинава. Во изјава за „Нова...

Дебрани организирале фудбалски турнир во време на епидемија

Дебарската полиција поднесе кривични пријави против двајца жители на селото Долно Косоврасти, на возраст од 21 и 22 години, поради сомнение за сторено кривично...

Германија влезе во вториот бран на епидемијата

Германија, според тамошните експерти, моментно се наоѓа во вториот бран на епидемијата, пренесува Си-ен-ен. - Ние сме во вториот бран на ширење на инфекцијата -...

Црна Гора повторно прогласи епидемија

Црногорскиот кризен центар за инфективни болести донесе одлука повторно да прогласи епидемија на новиот коронавирус во целата земја и да воведе задолжително носење маски...

Општествениот договор по крајот на епидемијата

Дени Родрик и Стефани Станчева Ковид-19 ги ​​влоши длабоките разлики во светската економија и силно ги изложи поделбите и нееднаквостите во нашиот свет. Исто така,...