Ознака: Епидемија

Претстои ли парализа на економиите поради вториот бран од епидемијата

Велика Британија најверојатно најтешко ќе биде погодена од сите водечки економии во светот од епидемијата на ковид-19, тврди Организацијата за економска соработка и развој...

Рама најави нови рестрикции поради епидемијата

АЛБАНИЈА Тој ги повика Албанците да ги почитуваат правилата на социјално растојание и да носат маски и ракавици, пренесе „360 степени“. - Се зголемува и бројката...

Економското истоштување на еврозоната е лавината за економска рецесија за остатокот...

Долготрајната економска слабост во еврозоната поврзана со пандемијата ќе предизвика силни негативни последици во процесот на економско закрепнување во остатокот од светот. Најголема кочница...

Конте: Би било убаво нашите граѓани годишните одмори да ги поминат...

Премиерот на Италија, Џузепе Конте, им порача на Италијанците дека може да очекуваат да ги поминат своите одмори на плажите бидејќи земјата постепено ги...

СЗО: Пазарот во Вухан имал улога во предизвикувањето на епидемијата

Пазарот во централниот кинески град Вухан имал улога во избувнувањето на епидемијата на коронавирусот минатата година како извор или евентуално како зајакнувачка околина, објави...

Шведските власти се заканија дека ќе ги затворат кафулињата и рестораните

Шведска се закани дека ќе ги затвори кафулињата и рестораните кои не се придржуваат на препораките на здравствените власти за социјално дистанцирање. - Гледаме загрижувачки...

Филипче на видео-конференција со евроамбасадорите: Засега успешно менаџираме со епидемијата

Министерот за здравство, Венко Филипче, и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес присуствуваа на видео-конференција со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во...

Епидемија на отпадот

Надреалност, по малку слична на онаа од филмот „Дискретниот шарм на буржоазијата“ на Луис Буњуел од 1972 година, во македонска верзија од 2020 година што...

Локални и верски водачи ловат во матно во време на епидемија

Со одминувањето на времето, етничките разлики и поделеност почнаа да се манифестираат во истиот наратив како и пред појавата на заразата. Повторно од одредени...

Норвешка успеа да ја стави епидемијата на коронавирус под контрола

Епидемијата на коронавирусот во Норвешка засега е под контрола, објави министерката за здравство. Норвежаните успеаја да ја намалат стапката на трансмисија на вирусот од...