Ознака: Епидемија

Осаменоста како епидемија

Современиот живот, особено по пандемијата на ковид-19, донесе една нова, многу застрашувачка појава кај луѓето – осаменоста! Она што е уште позагрижувачко е што...

Како да ѝ се стави крај на епидемијата на оружено насилство

Застрашувачки бројки за масовни пукања во САД и број на жртви што урива рекорди Подготвил: Mарјан Велевски Седум лица беа застрелани, од кои две фатално,...

Милијарда луѓе се изложени на ризик од колера, предупредуваат ОН

Колерата им се заканува на милијарди луѓе во 43 земји, предупредија Обединетите нации. Пандемијата ги убива сиромашните пред наши очи и точно знаеме како да...

Во мистериозна епидемија во Мексико, досега загинаа 35 лица

Мексиканските владини претставници во северниот дел на земјата објавија дека уште едно лице починало од мистериозна епидемија на менингитис, со што бројот на загинати...

Вонредна епидемија поради мајмунски сипаници во Њујорк

Властите на Њујорк прогласија вонредна епидемиолошка состојба поради ширењето на мајмуни сипаници, пренесоа светските агенции. Според градоначалникот Ерик Адамс, околу 150.000 луѓе се изложени на...

Во Мариупол има епидемија на колера и дизентерија, тврдат тамошните власти

Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија, изјави градоначалникот Вадим Бојченко и предупреди дека илјадници луѓе би можеле да заболат од колера и...

Уште не е јасно дали заразените од мајмунски сипаници без симптоми...

Светската здравствена организација (СЗО) не верува дека епидемијата на мајмунски сипаници надвор од Африка ќе прераснево пандемија, изјави денеска официјален претставник, додавајќи дека сè...

Бројот на деца вакцинирани за морбили се зголемил, но уште сме...

Според податоците од Институтот за јавно здравје нема пријавено случаи со морбили во земјава Ризикот да се рашират морбилите се зголемува, не само поради се...

Епидемија на хепатитис во неколку загрепски училишта

Во Загреб веќе два месеца владее епидемија на хепатитис А или заразна жолтица, а најголем број заболени се средношколци, објави Јутарњи лист. -Од почетокот на...

Ги заборавивме ли морбилите поради ковид-пандемијата?

Пандемијата направи да заборавиме дека само пред три години имавме епидемија на морбили, мали сипаници. Со мерките на Министерство за здравство, вакцинирањето со тогаш...