Ознака: Ема

ЕМА: Обилната менструација е можен несакан ефект на вакцината мРНК против...

Одборот на Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска препорача обилно менструално крварење да се додаде на листата несакани ефекти од вакцината мРНК против ковид-19...

Високоризичните групи да имаат предност за вакцините прилагодени на омикрон

Препорака на ЕУ Претставници на ЕУ денеска препорачаа две вакцини прилагодени на подваријантата омикрон, која е неодамна одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА), да...

ЕМА: Не знаеме какви ковид-соеви ќе се појават зимава, вирусот продолжува...

Марко Кавалери, задолжен за вакциналната стратегија во ЕМА, денеска порача дека е важно луѓето да продолжат да се вакцинираат против ковид во пресрет на...

ЕМА очекува прилагодените вакцини за омикрон да бидат одобрени за есенските...

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека се надева оти вакцината адаптирана за одредени варијанти на коронавирус, како што е омикрон, ќе биде...

ЕМА почна проценка на бустер доза за тинејџери

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна ревизија за да процени дали вакцината против ковид-19 на Фајзер и Бионтек може да се користи како трета дополнителна вакцина кај...

Во Србија пристигна „Паксловид“, најсовремен лек против ковид-19 одобрен од ЕМА

Во Србија пристигна „Паксловид“„ (Paxlovid), најсовремениот лек против коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Србија е...

ЕМА условно ја одобри антиковид пилулата на „Фајзер“

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача денеска условно издавање лиценца за ставање во промет на оралниот антивирусен лек Паксловид од компанијата „Фајзер Европа“. Лекот се...

ЕМА објави нови податоци за ретки несакани ефекти од две вакцини

Европската агенција за лекови препорача новите, ретки несакани ефекти да бидат вклучени во упатствата за употреба на вакцините за Ковид-19 од компаниите „Астразенека“ и...

ЕМА изрази загриженост за често аплицирање на бустер дози

Докторот Марко Кавалери од Европската агенција за лекови (ЕМА) изјави дека постои загриженост околу тенденцијата за аплицирање бустер дози секои четири месеци. Кавалери ова го...

ЕМА ја одобри вакцината на „Новавакс“ против ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината против ковид-19 од американската компанија „Новавакс“, која користи поконвенционална технологија и за која биотехнолошката компанија се...