Ознака: економска криза

И чистачите на чевли ја почувствуваа економската криза и иселувањето на...

Економската криза во кичевско се чувствува во сите свери од човековото живеење, а како резултат на оваа криза се случува вистински егзодус на локалното...

Само да не зариба „моторот на Европа“!

Економската криза стигна и во Германија Во еврозоната, германската економија е најголема. Но сега, по констатираната т.н. „техничка рецесија“, многу економски експерти стравуваат од ризикот...

Невкусно е во економска криза да се покачуваат платите од државниот...

Претседателот на државата Стево Пендаровски во врска со одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци...

Потрошивме години со најслаб економски раст во регионот!

Отсуството на практикување ефективни политики и немањето долгорочна економска развојна стратегија го намалија искористувањето на економските потенцијали на Македонија. Во глобалниот натпревар со другите...

Имаме најсилен одговор на кризата во регионот со пет отсто од...

Од почетокот на енергетската и ценовната криза, Владата имаше најсилен фискален одговор во регионот, дури за неколку пати посилен во однос на останатите земји...

И самата ЕПЗ енигма, не само излезот од безбедносната, енергетската и...

Прв состанок на европската политичка заедница (ЕПЗ) во Прага Со официјална пленарна сесија започна првиот состанок на европската политичка заедница во Прага, каде што учествуваат...

Бројните кризи и нестабилната светска состојба го загрозуваат глобалниот развој, истакна...

Бројните кризи и нестабилната светска состојба го загрозуваат глобалниот развој, смета генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, јави ДПА. – Се среќаваме во момент...

Сo разумно однесување сите да помогнеме за надминување на енергетската криза,...

Сите да се однесуваме разумно и секој кој има можност да влијае кон тие кои можат да помогнат врз состојбата со енергетската криза, порача...

Трошоците на живот во август пораснаа за 1,3 отсто на месечно,...

Трошоците на живот во август во однос на јули годинава се зголемени за 1,3 отсто, а цените на мало  за 0,6 отсто.  Во август...

Либанскиот Џон Кју упадна во банка заради лекувањето на татка си,...

Вооружен маж зема заложници во банка во Бејурт, Либан, по што стана своевиден херој на нацијата измачена од тешка економска криза, пишува „Вашингтон пост“. Станува...