Ознака: дојави за бомби

Во 75 училишта низ Србија пријави за бомби

Седумдесет и пет училишта ширум Србија добиле дојави за поставени бомби до девет часот. Според дописниците на РТС, дојави за бомби пристигнале во Белград,...

Дојави за бомби во училиштата во неколку градови во Србија

Училиштата во повеќе градови во Србија утринава добија дојави за бомби, а за некои од нив веќе е утврдено дека се лажни, јави дописникот...

Повеќе од 100 училишта во Белград добиле дојави за бомби

На електронските адреси на 78 основни и 37 средни училишта во белградските општини денеска пристигнале дојави за поставени експлозивни направи, соопшти Министерството за образование...

Нови протоколи за справување со сајбер заканите, МВР ќе известува ако...

Во сила се нови упатства, мерки и планови за справување со кибер заканите, според кои по проценка на ризик ќе се преземаат мерки, но...

И да има 24-часа полициско обезбедување во училиштата, проверките при дојави...

Упатството за постапување во случај на дојава за бомби е променето, но проверките и натаму остануваат. Ова го соопшти министерот за внатрешни работи, Оливер...

МОН препорачува онлајн настава кога училиштата ќе добијат дојави за бомби

Министерството за образование и наука препорача во деновите кога училиштата ќе добијат заканувачка порака за поставена бомба, да организираат онлајн настава, наместо целосно да...

Ковачевски: Истрагата за дојавите за бомби дава првични податоци

Истрагата за дојавите за бомби, не можам да споделам детали, но дава интересни првични податоци. Како новите адреси веднаш биле доставени до тие коишто...

Кога ќе добијат закани, училиштата да ја продолжат наставата онлајн –...

Дојавите за поставени бомби во училиштата, кои се праќаат на нивните електронски адреси од октомври минатата година, влеваат паника кај учениците, го нарушуваат менталното...

Нови дојави за бомба во 12 скопски училишта, МВР соопшти сите...

На електронските адреси на 12 училишта во Скопје денеска е упатена закана за оставена експлозивна направа, информира Министерството за внатрешни работи. Полицијата презема мерки за...

На електронските адреси кај 14 професори стигнала дојава за бомба во...

На приватните електронски адреси на 14 професори е упатена закана за поставена експлозивна направа во едно скопско средно училишта, соопшти МВР. - Веднаш по добиената...