Ознака: документарецот

Документарецот на Шон Пен за Украина премиерно на „Берлинале“

Американскиот актер и режисер премиерно ќе го прикаже својот документарен филм за руската инвазија на Украина на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин во февруари....

Снимен документарецот „Возот кој никогаш не дојде“

Продолжува соработката помеѓу ансамблот „Македонија“, продукцијата „Аристон“ и „Проспериум филмс“. Откако во 2020 година беше сниман краткиот документарен филм „Овчеполско оро“ во дворот на...

Поглед од зад сцената во документарецот „Приказната за Магнус Карлсен“

Магнус почна да се интересира за шах на седум и пол години затоа што сакаше да ја победи својата постара сестра. На осум и...

Сите ѝ се извинуваат на Бритни Спирс

По промоцијата на документарецот „Сите зборуваат за мене секакви работи. Зошто едноставно не ме остават да живеам?“, така пееше Бритни Спирс во својот сингл „My...

Снимен документарецот „За овчеполските работи“

Снимен е документарен филм „За овчеполските работи“, во продукција на „Аристон“, за кој наскоро се очекуваат промоција и изложба. - Полека но сигурно Овчеполието станува...