Ознака: Додик

Обвинителството на Босна и Херцеговина го потврди обвинението против Додик

Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението на Обвинителството на Босна и Херцеговина против претседателот на Република Српска Милорад Додик и в.д. на ...

Додик најави отцепување на Република Српска доколку Шмит и даде имот...

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, нагласи дека ентитетот што тој го предводи ќе се отцепи од Босна и Херцеговина (БиХ) доколку високиот меѓународен...

Додик: Херметичко затворање на границите за мигрантите

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Република Српска е заинтересирана за херметичко затворање на границата за мигрантите и нивна итна депортација од Босна и Херцеговина, порача Милорад Додик,...

Додик покрај државното, го сака и етничкото знаме

Уставниот суд на Босна и Херцеговина на дводневна седница во Сараево ќе го разгледува барањето на членот на Претседателството на БиХ Милорад Додик за...

Додик: Целиот српски народ мора да даде мислење за косовското прашање

Претседавачот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик во Белград изјави дека „Косово останува во Србија“, која конечно ќе одлучи по ова прашање. – Без Србите,...

Додик ја одбил честитката на Трамп: Ова не е мој Ден...

Претседавачот со Претседателството на БиХ Милорад Додик изјави денеска дека му одговорил на претседателот на САД Доналд Трамп, по повод неговата честитка за Денот...

Додик парично казнет поради говор на омраза

Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина денеска парично го казни кандидатот за член на колективното претседателство Милорад Додик со 5.000 конвертабилни марки (околу...

Лавров и зимница за пензионерите во кампањата на Додик

Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија, на 17 септември ќе престојува во Бања Лука. Рускиот дипломат со раководството на Република Српска и...

Додик: РС со сила ќе спречи распоредување на полиција од друг...

Претседателот на Република Српска Милорад Додик рече дека со сила ќе го спречи обидот за распоредување на припадниците на полицијата од друг ентитет на...

Додик: Северот на Косово да се реинтегрира во Србија

Мислам дека треба четирите општини од северниот дел на Косово да се реинтегрираат во територијалниот состав на Србија, да се обезбеди највисок меѓународен стандард...