Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25021)

Медицински совет

Јаболковиот оцет го намалува нивото на шеќерот во крвта Јаболков оцет се користи како лек со векови, а спектарот на лековити својства е навистина долг. Консумирањето...

Ангела Георгиевска е петтото „ново име“

Петтиот циклус на проектот за поддршка на младите таленти од областа на науката, културата, уметноста и спортот успешно е завршен. Овој пат 2.500 евра...

Деветтиот голф-турнир „Маседониан опен“ во Банско

Деветтиот турнир во голф „Маседониан опен“ почнува денеска и ќе трае до 6 септември на терените на „Пирин голф и катри клуб“ во Банско,...

Хари и Меган се непожелни во Монтесито

Војводата и војвотката од Сасекс, кои се повлекоа од кралските должности на почетокот на оваа година, одлучија да се иселат од Лос Анџелес и...

Моментот кога Леонардо да Винчи молел за работа

Осум писма на славни личности Рачно напишаните писма денес се реткост бидејќи комуницираме дигитално, континуирано и главно во кратка форма. Сепак, секогаш многу се радуваме...

Се заштитуваат остатоците од античката населба Колобаиса кај Трескавец

Преку сумирање на резултатите, од теренските активности на археолошкиот комплекс Трескавец, може да се констатира дека е извршена неопходната прелиминарна конзерваторска заштита на откриените...

„Џокер“ на програмата на летното кино „Мирно лето“

Вечерва и утревечер, со почеток во 22 часот, филмофилите ќе имаат уникатна можност да ги проследат проекциите на американскиот филм „Џокер“, еден од најзборуваните...

Џулијан Мур ќе глуми во екранизација на бродвејски хит

Џулијан Мур (59) одлучи да ѝ се приклучи на актерската екипа што го снима филмот „Драг Еван Хансен“, во продукција на „Јуниверзал студиос“, објави...

Нетфликс го објави трелјерот за новата серија „Светот Јура“

Нетфликс го објави трејлерот за најновата анимирана серија „Светот Јура - камп Креда“ што ќе може да се гледа од 18 септември. Серијата следи група...

Раскази омекнати со интимни засолнувања

„Делфинот“ на Александар Прокопиев во Љубљана Збирката раскази „Делфинот (приказни за видливото и невидливото)“ на истакнатиот македонски писател Александар Прокопиев деновиве излезе од печат во...