Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25017)

Настаните што доведоа до немирите во Белорусија

Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот упати сериозни предупредувања до демонстрантите во Белорусија. Тој најави креирање специјална единица на резервисти по барање на авторитарниот...

Медицински совет

Сонот го чисти мозокот и ја намалува деменцијата Квалитетниот сон го чисти мозокот и помага во намалувањето на деменцијата, ова е заклучок од најновото истражување...

Со изложба на народни носии почнува фестивалот „Пеце Атанасовски“

Со едукативниот семинар „Традиционалната култура во прилепското поле“, која се одржува онлајн изминатите два дена, почнаа активностите за годинашниот, 46-ти традиционален фестивал на народни...

Сајбер-криминалците пронајдоа нов начин за фишинг на жртвите

Бројот на компјутерски измами извршени во светот значително се зголеми за време на пандемијата на коронавирусот, кога многу вработени лица се префрлија на работа...

Ново млечно чоколадо ги содржи придобивките од темното чоколадо

Кремастото вкусно млечно чоколадо е едно од најомилените слатки во светот. Но со тој привлечен вкус доаѓаат и огромно количество шеќер и маснотии, што...

Дела на Петра Јовановска на изложба во Пригорје

Дела на Петра Јовановска на изложба во Пригорје Македонската уметница Петра Јовановска и полскиот уметник Крзиштов Бартник претставуваат дел од своето творештво на заедничка изложба,...

Холандија ги исфрла ознаките за машки и женски пол од личните...

Ознаката за пол за државјаните на оваа земја засега ќе остане само во нивните пасоши Холандија ги исфрла ознаките за машки и женски пол од...

Рајан Рејнолдс во главната улога во новата комедија „Апстејт“

Рајан Рејнолдс, заедно со режисерот Џон Огаст, ќе го напише сценариото за новата комедија „Апстејт“, која ќе се снима во продукција на Нетфликс. Покрај...

Прво издание на „Галичник филм-фестивал“

Викендов, со поддршка на Делегацијата на Европската Унија и Агенцијата за филм, ќе се одржи првото издание на „Галичник филм-фестивал“, кој ја промовира уметноста...

Шон Конери денес со внуците ги гледа филмовите за агeнтот 007

Првиот филмски Џејмс Бонд наполни 90 години Шон Конери, првиот глумец што го играше најпознатиот филмски шпион Џејмс Бонд, во вторникот наполни 90 години. Според...