Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24954)

„Амазон“ забрани полицијата да користи софтвер за препознавање лица

Технолошкиот гигант „Амазон“ ѝ забрани на полицијата да го користи нивниот софтвер за препознавање лица за една година. Станува збор за систем што беше...

Кинезите го направија најевтиниот електричен автомобил

Најевтиниот електричен автомобил во светот доаѓа од Кина, чини помеѓу 930 и 1.200 долари, нешто повеќе од 1.000 евра, а може да се нарача...

Пробиотиците ефикасни во лекувањето на остеопорозата

Остеопорозата главно влијае на постарите лица, но влошувањето на здравјето на коските може да почне уште на 40-годишна возраст. Научници открија дека пробиотиците може...

Културата и уметноста добиваат и поуки од пандемијата

Полека се враќа оптимизмот кај граѓаните и во другите градови во земјава на кои настаните од културата и уметноста им претставуваат неопходен дел од...

Руски психолог советува како да се чувствувате посреќно

Познатиот руски психолог Михаил Лабковски вели дека е грешка што повеќемина мислат дека за сè добро што ни се случува треба да платиме подоцна....

Преку преводите балканската литература станува глобална

Исмаил Кадаре по повод наградата „Прозарт“ Среќен сум што имам можност да ја изразам мојата благодарност до претседателот на жирито Ермис Лафазановски, уметничкиот директор на...

Панорама/Националистички патриотизам

- За какво било проектирање на нашата иднина, мораме да го разбереме минатото. Недостигот од нови идеи и решенија нѐ прави да бидеме догматичари,...

Песната за Калеш Анѓа била хит во хотелот „Москва“

Скопје има своја митологија за угостителските објекти, а тоа е една од главните препознатливости на неговото урбано живеење. Хотелот бил лоциран во самиот центар...

Нашата ситуација е уникатна во Европа

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ЗА „НОВА МАКЕДОНИЈА“ На прашањето на нашиот весник како неопаѓачкиот тренд на новозаразени (и починати) од коронавирусот ќе влијае на одзивот на изборите...

Реакции по одлуката на претседателот на државата

Набргу по јавното обраќање на претседателот Стево Пендаровски, на кое објави дека нема да прогласи ново продолжување на вонредната состојба, на социјалните мрежи со...