Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24834)

Својата големина Лондон ја носи дискретно и ненаметливо

Лондон, град со историја подолга од два милениума, и денес е една од првите пет светски метрополи. Никогаш не претендирал на фаталистички описи од...

Нега и убавина – Разубавете се со артикли од вашата кујна

Природните препарати за нега може да бидат екстремно скапи, па зошто да не пробате некои од овие едноставни, природни и евтини рецепти за нега...

Масимо Савиќ и Даниела Мартиновиќ во февруари во Скопје

Една од најголемите ѕвезди на Балканот, извонредниот Масимо Савиќ ќе одржи два ексклузивни концерта во Скопје, на 3 и 4 февруари, во Македонската филхармонија....

Македонски изведувачи во трка за наградите MAC

Почна вториот круг гласање за регионалните музички награди MAC, за кои ќе се натпреваруваат и македонски изведувачи, меѓу кои се: Антонија Гиговска (во категоријата...

Во средината на Тихи Океан постои пустина

Јужнопацифичкиот вител е една од петте големи океански струи на нашата планета и се наоѓа, како што сугерира и името, во јужниот дел од...

Промоција на книгата „Македонска сага“

Промоцијата на новата книга за филмот на Сунчица Уневска, насловена „Македонска сага“, ќе се одржи вечерва, во 19 часот, во киното „Фросина“, во Младинскиот...

Изложба на македонскиот скулптор Славчо Спировски на Менхетн

Во Галеријата на Македонскиот центар во Њујорк е отворена самостојната изложба на еминентниот македонски скулптор Славчо Спировски, насловена „Аголност на илузијата на пакетирањето“. Во...

Ќе се конзервира вредниот иконостас во „Св. Благовештение“ во Прилеп

Иконостасот долг 16 метри, висок 6,2 метри, изработен од тајфата на Петре Гарката и неговиот зет Димитар Станишев е вредно уметничко наследство, кое во...

МНТ со „Галеб“ патува во Кина

Македонскиот народен театар со претставата „Галеб“ од Антон Павлович Чехов, а во режија на Нина Николиќ, на 21 јануари ќе учествува на 20-от уметнички...

Збогум за Кристофер Толкин, син и уредник на Џ.Р.Р. Толкин

Кристофер беше трет син на Толкин и беше добро познат меѓу обожавателите на неговиот татко. Во текот на својата младост, Кристофер покажал голем интерес...