Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24830)

Со закон за стратегиски инвестиции ќе се спасува животниот стандард

Предлог-законот за стратегиски инвестиции, усогласен со директивите на Европската Унија, влегува во собраниска процедура со европско знаменце. Целта, според министерот за економија Крешник Бектеши,...

Бизнисот бара поинтензивна продукција на стручни кадри

За да се обезбеди стручен кадар во согласност со потребите на бизнисот, потребно е и претставници на стопанските комори да влезат во комисиите што...

Државна делегација кај патријархот Вартоломеј, автокефалноста на маса

Најновата средба на која присуствувале премиерот во преодната влада, Оливер Спасовски, и бившиот премиер, сега само лидер на СДСМ, Зоран Заев, доаѓа во исклучително...

Василица и Стара нова година доказ за духовната традиција во Македонија

Свети Василиј е личност од црквата на чиј ден во Македонија има многу традиционални обичаи што се практикуваат, од карневали до василичарски огнови. Денот...

Разбојништвата во ЕУ намалени за 24 отсто, во Македонија речиси за...

Повеќето европски истражувања покажуваат дека бројот на разбојништва низ годините опаѓа. Анализа на Евростат покажува пад на разбојништвата во земјите на Европската Унија во...

меридијани

Братислава - Едно од четирите лица обвинети за ликвидацијата на словачкиот новинар Јан Куцијак и неговата свршеница го признало убиството пред судот. Обвинетиот Мирослав...

Масовна евакуација на Филипините поради вулканот Таал

Филипинските власти предупредија на опасноста од голема ерупција од вулканот Таал, од кој веќе почна да истекува лава. Таал, кој е вториот најактивен вулкан...

Пет причини зошто не е завршена кризата помеѓу САД и Иран

И покрај сегашната деескалација на ситуацијата, не е променет ниту еден од основните фактори што ги доведоа двете земји до работ на отворен воен...

Дали со вештачкиот мрест ќе се наполни езерото или нечиј џеб?

За индициите за незаконско работење од страна на концесионерот досега повеќепати алармираа повеќемина рибари од охридско-струшкиот регион. Тие велат дека се сведоци дека постои...

СКОПСКО – инфо

Градинката „Пролет“ во Влае доби ново екогреење Градинката „Пролет“ во Влае го замени досегашниот нафтен систем на греење со нов, еколошки. Новиот екосистем за ладење...