Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24830)

Документарецот „Медена земја“ во трка за два „оскара“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во изборот за номинација за „оскар“ во две категории - за најдобар документарец...

Василичарски оган и софра со виното на „Стоби“ во Охридско Езеро

Со поставената софра со квалитетното вино на „Стоби“, нуркачкиот центар „Амфора“ првпат го запали традиционалниот василичарски оган под вода во Охридско Езеро, кај Музејот...

Бон Џови отвора трет ресторан за сиромашните

Џон Бон Џови докажа дека е повеќе од успешна поп-ѕвезда. Тој основа фондација со име „ЏБЏ Сол кичен“, која набргу ќе го отвори третиот...

„Златна мечка“ за животно дело за Хелен Мирен

На 70-то издание на Берлинскиот филмски фестивал, кој ќе се одржува од 20 февруари до 1 март, на оскаровката Хелен Мирен ќе ѝ биде...

„Роденден на уметноста“ по осми пат во МКЦ

Познатата манифестација „Роденден на уметноста“ во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се одржува по осми пат, на 18 јануари, со почеток во 18 часот....

Саша Николовски-Ѓумар остави голема трага

Саша Николовски-Ѓумар (1966-2017), еден од најзначајните македонски диригенти, кој замина на денешен ден пред три години, остави голема трага во македонската музика. Во негова...

Домување – Растенија за вашата канцеларија што се лесни за одржување

Вашата канцеларија можете да ја претворите во пријатна оаза што ќе ве поттикне повеќе да работите, а најдобриот начин да го направите тоа е...

Панорама

Приштина - Лидерот на Самоопределување, Албин Курти, го извести косовскиот претседател Хашим Тачи дека е во завршна фаза постигнувањето договор со Демократскиот сојуз на...

Клиентелизмот и лажните вести го урнисаа новинарството

Првата работна недела по новогодишните и божиќните празници почна со лоши вести, со кои новинарството во сите балкански земји се претставува во лошо светло....

Бизнис-инфо

Словенците онлајн ќе ги проверуваат буџетските приходи и расходи Словенците заинтересирани за тековно следење на буџетските приходи и расходи во иднина ќе можат преку интернет...