Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24816)

По „нобелот“ продадени над милион книги на Олга Токарчук

Во Полска се продадени повеќе од милион примероци од книгите на Олга Токарчук, откако Шведската академија во октомври одлучи да ѝ ја додели Нобеловата...

Пофалби за музиката на Коџабашија во „Пинокио“ во Глазгов

Претставата наиде на одличен одглас кај публиката, а британските медиуми нашироко пишуваат за неа, не изоставајќи ја одличната музика на нашиот композитор. Божиќните претстави...

Новогодишен концерт со ансамблот „Јаношка“ од Австрија

Ансамблот „Јаношка“ од Австрија ќе настапи со оркестарот на Македонската филхармонија, в петок, во 20 часот, на новогодишниот гала-концерт „Слушни!Доаѓа Новата...“. Со оркестарот ќе...

Во оваа изложба спојувам различни видови сол од Европа, Австралија и...

Виолета Чаповска за проектот „Сол“ во Отвореното графичко студио Во Отвореното графичко студио при Музејот на градот Скопје, вечерва, во 19.30 часот, ќе биде отворена...

Панорама

Зворник - Едно лице загина, а осум се повредени во експлозија што се случи вчера на бензинска пумпа во близината на Зворник, Босна и...

Пирова победа на Китаровиќ над десничарот Шкоро

Конзервативната претседателка на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ тесно влезе во вториот круг од изборите против левичарскиот поранешен премиер Зоран Милановиќ, откако националистичкиот фолк-пејач Мирослав...

Бизнис – инфо

Кина ги намалува царините за увоз на производи за широка потрошувачка Кина од следната година ќе ги намали царините за увоз на стотина производи, вклучувајќи...

Земјоделците се жалат за ниските откупни цени

Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во изминатите три години извозот на земјоделските производи се зголемил за 1,63 отсто, а увозот за...

Заморот од проширување на ЕУ е само мит

Мнозинството граѓани на ЕУ се против нејзиното проширување, француското вето беше резултат на недостигот од напредок кај земјите-кандидатки, кои во исто време не можат...

Мини-шенген за обединување или за поделби!

Претставниците на косовските власти првенствено се залагаат за признавање на независноста на Косово и не гледаат некоја голема корист од формирањето единствен пазар на...