Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24662)

Промоција на „Ќедер“ од Јорданка Белева

Збирка раскази со наслов „Ќедер“ од бугарската писателка Јорданка Белева ќе биде промовирана утревечер, во Мобилната/монтажна галерија, во Паркот на франкофоните, со почеток во...

Филмовите на Милчо Манчевски во Крушево

Македонскиот режисер Милчо Манчевски ѝ отстапи дел од своите филмови на општината Крушево да ги емитува како дел од настаните организирани во рамките на...

Не треба да се плашиме од модерната уметност

За да ја приближи модерната уметност до пошироката публика, авторот на книгата „Што гледаш?“, Вил Гомперц, донесува интересни приказни што стојат зад низа ремек-дела,...

Филмскиот фестивал „Џифони патува“ во Кавадарци

Фестивалот „Џифони Македонија“ продолжува да патува низ нашата земја. Кавадарци е шеснаесетта општина каде што деновиве се одржува филмскиот фестивал за млади „Џифони патува...

Скопје доби на подарок три светлосни дела

По завршувањето на „Скопје лајт арт дистрикт“ Овој фестивал е единствен од овој вид кај нас, и заедно со Лион, Амстердам, Хелсинки, Прага, Санкт Петербург,...

Отпадот ги одвраќа туристите од летување

Иако летната сезона само што започна, на друштвените мрежи се појавија фотографии на кои е прикажана згрозувачка глетка од купишта отпад, кои предизвикаа гнев...

Тензиите растат со наближување на денот на изборите

Со наближување на 30 јуни, денот на локалните избори, се зголемуваат тензиите во Албанија. Албанскиот парламент денес по итна постапка ќе донесе закон со...

Поврат на ДДВ ќе има само за сметки до 30.000 денари

Од први јули започнува реализацијата на владината долго најавувана мерка за враќање 15 проценти од данокот на додадена вредност (ДДВ) на граѓаните. Со оваа...

Сиртаки со стечајот на грчката фабрика „Саитис“

Откако претходно грчките газди сите вработени во фабриката ги префрлиле на работа во сестринската фирма „Саитис фејшен“ и ги продале машините, тие ја напуштиле...

Владиците на МПЦ-ОА се вратија во своето старо седиште?

Македонските владици вчера, првпат во поновата историја, заседаваа во некогашното седиште на Охридската архиепископија, од која произлегува историскиот континуитет на денешната МПЦ-ОА. Но засега...