Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24548)

Омразениот Прелудиум

Композициите на Сергеј Рахманинов (1873-1943) изобилуваат со исклучителна мелодиска убавина и свежа хармонија, имаат традиционална, но мајсторски изработена, архитектонска структура. Неговата музика се темели...

Одлични реакции за македонскиот „Медена земја“ по „Санденс“

Со овации, одушевување и долг аплауз, срдечно реагираше публиката по премиерата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ што се одржа во Јута, САД, во...

Кон Венеција мора да пловиме сигурно, брзо и директно

Никогаш не би можела да размислувам за уметност како слика на ѕид (иако сакам слики на ѕид) - уметноста сама има капацитет за многу...

Опозицијата почнува да го бојкотира српското собрание

Социјалдемократската партија одлучи да ги бојкотира седниците на Собранието на Србија. Претседателот на партијата, Борис Тадиќ, оваа одлука ја објави на Твитер и наведе...

Нов хрватско-словенечки спор за радиоактивниот отпад од „Кршко“

Граѓаните на Петриње се против фрлањето на радиоактивниот отпад од НЕ „Кршко“ во нивната близина Складирањето на отпадот од нуклеарната електроцентрала „Кршко“ претставува уште еден...

Нови критериуми за подобра реализација на капиталните инвестиции

Владата со нови критериуми за ставање на проектите на листата за капиталните инвестиции во буџетот ќе се обиде да ја подобри нивната реализација. Во...

Новите светски предизвици

САД во моментот се соочуваат со низа предизвици, чие решавање ќе ја одреди следната политичка деценија. Прв предизвик се односите на САД со ЕУ,...

Година на Трамп?

Списанието „Тајм“ не го избра Доналд Трамп за личност на 2018 година, но можеби тоа ќе го направи оваа година. Трамп ја заврши годината...

Медиумите немаат обврска да ја користат Северна

Со каков интензитет и во кои временски рокови придавката Северна, во согласност со новото име на државата, ќе навлегува во животот на граѓаните и,...

Нема волја ниту кај политичарите ниту кај народот

Зошто корупцијата тешко се искоренува и кои се начините за искоренување на корупцијата во Европа се двете прашања што им ги поставивме на тројца...