Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24320)

Професори од Оксфорд на ЕСРА

На универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА-Скопје се одржаа две предавања од истакнати професори од универзитетот „Оксфорд“ во Англија. Во големата аула, професорката Ана Јирвуд одржа...

Филмскиот фестивал за млади „Џифони“ патува во Берово

Филмскиот фестивал за млади „Џифони“ утре и задутре гостува во Берово. Во текот на двата дена во Бизнис-центарот во Берово учениците ќе ги гледаат италијанскиот...

Промоција на „Улиците што ги нема“ од Оливера Ќорвезироска

Книгата „Улиците што ги нема“ од Оливера Ќорвезироска, вечерва, во 20 часот, ќе биде промовирана во „Кино култура“. За книгата ќе зборуваат промоторите Влада...

Премиера на „Партија реми“ во режија на Виолета Џолева

Премиера на претставата „Партија реми“ на текст на Доналд Ли Кобурн, во режија на Виолета Џолева, ќе биде изведена вечерва, во 20 часот, во...

„Споменици на револуцијата“ – патувачка изложба

Изложбата „Споменици на револуцијата“ на Марко Кројач ќе биде претставена во повеќе градови во земјава. По синоќешното отворање во Штип, во галеријата „Безистен“, изложбата...

Турнеја на „Бикини Мун“ низ Македонија

Со проекциите во Штип, вечерва и на 25 април, почнува турнејата со киноприкажување во Македонија на „Бикини Мун“, петтиот филм на најтрофејниот македонски режисер...

Замина последната певица основоположничка на Операта

Со своето дејствување како уметница Павлина Апостолова остави длабоки траги во историјата на нашата оперска култура. Она што таа ни го подари како наследство...

Бихаќ преплавен со мигранти

Изминатата недела во Бихаќ се забележува присуство на голем број мигранти што доаѓаат од Алжир, Сирија, Ирак и од Палестина. За ова веќе има...

Влијанието на стресот кај мајката врз развојот на мозокот кај бебето

Во некоја од скорешните колумни во „Нова Македонија“ зборувавме за тоа како влијае стресот на некои мозочни функции, особено на помнењето. Покажавме, врз база...

За крупните земјоделци милиони лева, за малите – стотинки

Речиси 93 проценти од помошта доаѓа од Заедничката земјоделска политика на ЕУ и државниот буџет на Бугарија, а завршува во рацете на само 10...