Ознака: дејвид гир

Гир: Не се точни тврдењата дека ЕУ не ја сака Македонија

Не се точни тврдењата дека Европската Унија не ја сака Македонија за членка на ЕУ, изјави денеска евроамбасадорот Дејвид Гир, на настанот со кој...

Гир: Во изборниот период важно е медиумските актери да известуваат на...

Во изборниот период важно е сите медиумски актери да известуваат на отворен и непристрасен начин, со цел на јавноста да ѝ бидат достапни точни...

Џафери-Гир: Следните избори се клучни за европската иднина

Претседателот на техничката Влада Талат Џафери, денеска имаше средба со амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Дејвид Гир, соопшти владината прес-служба. Амбасадорот Гир му го...

Гир: Имавме продуктивна средба со Дамева, членовите на Судскиот совет да...

Евроамбасадорот Дејвид Гир изјави дека вчера имал продуктивен состанок со претседателката на Судскиот совет (СС) Весна Дамева и се надева дека сите членови на...

Најлошо од сѐ е што граѓаните се сѐ поцинични кон институциите...

Борбата против корупцијата и владеење на правото се во сржта на напредувањето на Македонија на патот кон Унијата. Ова е заклучок на евроамбасадорот во...

Извештајот на ЕК е искрен, но правичен, Македонија да ја искористи...

Извештајот на ЕК се стреми кон тоа да даде јасна и објективна оценка за напредокот. Иако, потенцира одредени области каде е постигнат напред, тој...

Странските политичари не доаѓаат во Скопје за да ја натераат земјата...

Евроамбасадорот Дејвид Гир во интервју за „360 степени“ вели дека посетите на странски политичари на земјава не се вршење притисок или да ја натераат...

Ја сакаме оваа земја во ЕУ, еве ви можност, порача Гир

Евроамбасадорот Дејвид Гир вечерва изјави дека клучни работи за тоа кога земјата ќе се приклучи на ЕУ се партиите да се согласат дека ЕУ...

Депонија до Куќата на Европа

Битолски контроверзии И додека се дебатира за пренамената на средствата од ЕУ во висина од 400.000 евра за изградба на велосипедски патеки, никој, ни од...

Оваа војна има далекосежни последици врз безбедноста на Европа не само...

Дејвид Гир, шеф на Делегацијата на ЕУ во Македонија И по 16 месеци, се чини дека нема на повидок решение за завршување на руско-украинскиот воен...