Ознака: демонстранти

Антивоени демонстранти со раце бојадисани во црвено го прекинаа излагањето на...

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, и министерот за одбрана Лојд Остин, во име на администрацијата на претседателот Џо Бајден, денеска побараа од Конгресот...

Уапсени 60 демонстранти кои направија хаос на рускиот аеродром

Шеесет лица се приведени откако синоќа стотици антиизраелски демонстранти упаднаа на аеродромот во Махачкала во претежно муслиманскиот регион Дагестан во Русија, објави утринава руската...

Полицијата уапси над 700 лица по погребот на убиеното момче

Подготвил: Mарјан Велевски Франција Франција ја доживеа петтата ноќ на немири, со тешки судири меѓу полицијата и демонстрантите во јужниот град Марсеј, но ноќта сепак беше...

Во северен Иран приведени над 700 демонстранти

Во протестите во северен Иран уапсени се повеќе од 700 луѓе, изјави началникот на полицијата во провинцијата Гилан, Асисиола Малеки. Тој истакна дека притворени се 739 демонстранти, меѓу кои...

Во Русија приведени стотици демонстранти

Во Русија приведени се околу 700 луѓе се приведени во десетици градови во Русија поради протести против делумната мобилизација на руските граѓани, која денеска...

Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието, полицијата ги потисна

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Тие фрлаа со факли, петарди, камења, шишиња и други предмети...

Демонстрантите пред Собранието, ја пробија заштитната ограда

Поголем дел од демонстрантите кои вечерва се собраа на протест против „Францускиот предлог“ пред Владата, каде ја пробија заштитната ограда и фрлаа со шишиња,...

Демонстрантите не отстапуваат пред полицијата на мостот меѓу САД и Канада

И синоќа продолжија судирите меѓу канадската полиција и демонстрантите, кои го блокираа клучниот мост кон САД, и тоа повеќе од седум часа откако властите...

(Видео) Тепачка на протести во Србија

Демонстранти во Србија денеска повторно го блокираа автопатот во Белград во двата правци. Според последните информации од медиумите во соседството непознат маж со својот автомобил...

ДУИ: Алијанса за Aлбанците стои зад насилството на демонстрантите

Демократската Унија за Интеграција изразува длабока згрозеност од обидите на Алијансата за Албанците да ја скрие нејзината рака и преку протести да ја злоупотреби...