Ознака: Деловник

Собранието го донесе новиот Деловник за работа, ќе се применува од...

Собранието во рамки на 131. седница вечерва со 83 гласа „за“ и двајца „против“ го донесe новиот Деловник за работа на Парламентот, што ќе...

Трајко Вељаноски: Согласно Деловникот претресот за измена на Устав трае 10...

Трајко Вељаноски, поранешен Претседател на Собранието на Република Македонија вели дека согласно Деловникот претресот за измена на Устав трае 10 работни дена, гласањето мора...

Џафери ги отфрли обвинувањата дека го прекршил Деловникот кога го одложил...

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска на прес-конференција ги отфрли обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека постапил неделовнички кога го одложил гласањето за потребата за уставни...

Не е прекршен Деловникот, тој дозволува затворање на вратите на собраниската...

Кабинетот на претседателот на Собранието денеска реагираше на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ потенцирајќи дека „сосема јасно е дека претседателот на Собранието во ниту еден момент...

Демократски сојуз: Амандманската расправа да не трае подолго од 10 дена

Демократскиот сојуз бара да се измени Деловникот за работа на Собранието, со кој ќе оневозможи блокада на носењето на закони. - Предлагаме амадманската расправа да...

Собранието продолжува со работа

На собраниската веб-страница за денеска веќе е закажана седница на комисијата за економски прашања, а за 29 август, пак, пленарна седница. До средината на...