Ознака: Гутереш

Гутереш: Секој вработен во ОН вклучен во терористички акти ќе одговара...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека „секој вработен во ОН вклучен во терористички акти“ ќе биде кривично гонет, по обвинувањата дека неколку...

Гутереш: Треба сега да се дејствува за да се стави крај...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска на Мировниот самит во Каиро изјави дека сега треба да се дејствува за „да се стави крај...

И дадовме предлог на Русија за обнова на договорот за жито,...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во писмо до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров презентираше серија конкретни предлози за обнова на Црноморскиот...

Гутереш: Родовата еднаквост нема да постои уште најмалку триста години

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, изрази жалење што еднаквоста на мажите и жените во светот е се подалеку, а ќе се постигне...

Светот назадува на полето на човековите права, забележа Гутереш

Човековите права се изложени на напади од сите страни, предупреди денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, повикувајќи на „нов замав“ во светот што...

Гутереш предупредува на нуклеарна закана и стравува дека војната во Украина...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изрази страв дека војната во Украина ќе се прошири, во забелешките до Генералното собрание на ОН во Њујорк, во време...

Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот, истакна...

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници во ширењето на екстремизмот...

На Светот му се заканува ураган од петта категорија, предупреди Гутереш

Светот „гледа в око на ураган од петта категорија“, изјави денеска во Давос генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Во своето обраќање пред светските лидери...

Гутереш подготвен да посредува на евентуален мировен самит за Украина, но...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш е подготвен да посредува кога станува збор за одржување мировен самит за Украина, но само со согласност на...

САД го обвинија шефот на ОН дека попушта пред руските закани

Соединетите Држави го обвинија генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш дека „очигледно им попушта на руските закани“ и дека не испратил официјални лица во...