Ознака: Гевгелија

Гарантираме европски животен стандард со просечна плата од 1.100 и минимална...

СДСМ има јасен план и визија до 2030 година државата да стане земја членка на ЕУ, просперитетна држава, дом за сите и гарантираме европски...

Едно лице загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Гевгелија –...

Едно лице загина во тешката сообраќајна несреќа што се случи вечерва во 19:45 часот на патот Гевгелија-Богданци. Во сообраќајката учествувале четири патнички возила, соопшти...

„НарАРТива 2023“ – изложба на слики и на скулптури во Гевгелија

Во организација на ЈОУ библиотека „Гоце Делчев“ - Гевгелија, а во соработка со НУ Музеј - Гевгелија, денеска, во 19 часот, во Галерија-амам во...

Двојно убиство во Гевгелија, брат го убил брати си и снаата

Шеесет и деветгодишниот В.Г. од Гевгелија се сомничи дека вечерва ги убил брата си Л.Г. (71) и снаата Т.Г. (62). Веста за МИА ја потврдија...

Хуманитарен концерт „Од срце за Луна“

На 21 јули во Гевгелија Болеста на 14-годишната Луна Попо Костова се чини ја крена на нозе не само Гевгелија туку и повеќе градови низ...

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во...

Гевгеличанец осомничен за обид за убиство на очувот

Основното јавно обвинителство – Гевгелија донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривичното дело „убиство“ според член 123 став 1...

Изложба на ракотворби во Гевгелија

Од 1992 година, 3 Декември се одбележува како Меѓународен ден на лицата со инвалидност, за да промовира целосно и еднакво вклучување на лицата со...

Децата во Гевгелија учеа за важноста на сликовниците

Колку е важно децата да растат со сликовници, да бидат опкружени со книгите и да ја развиваат визуелната култура – беа само дел од...

Прв настап на учениците од школата за гитара на Костадин Динев...

ТАЛЕНТИ Платото пред Народниот театар во Гевгелија, во четвртокот вечер одекнуваше од звуците на младите гитаристи, кои изминатите пет месеци вредно вежбаа под будното око...