Ознака: вселенско летало

Прво тестирање на техниката за заштита на планетата

Вселенското летало ДАРТ на НАСА се судри со мала месечина на астероид, што претставува прво тестирање на техниката што еден ден би можела да...

Кина успешно лансираше прототип на вселенско летало

Кина за првпат успешно ја лансираше својата најнова ракета-носач „Долг марш 5Б” од сателитскиот лансирен центар Венчанг, во јужниот дел од земјата. - На 5...

Астронаутите се подготвуваат за мисијата на „Старлајт“

  Американски астронаути и авијатичари минатиот месец тренираа во Хјустон, САД, за мисијата со екипаж на вселенското летало „Старлајт“ до Интернационалната вселенска станица, која би...

Јапонско вселенско летало успешно слета на далечен астероид

Јапонско вселенско летало утрово успешно слета на далечен астероид каде што се очекува да собере примероци кои би можеле да ја расветлат еволуцијата на...