Ознака: вработени

„Мајкрософт“ ги принудува своите вработени да користат ајфон

Вработените во канцелариите на „Мајкрософт“ во Кина што користат телефон андроид ќе добијат деловен ајфон 15 од компанијата. И покрај жестокото ривалство што трае...

Канцеларијата на Меркел предупредена дека многу троши и има премногу вработени

Германското Министерство за финансии објави дека канцеларијата на поранешната канцеларка Ангела Меркел е предупредена за преголемите трошоци што ги создава откако поранешната канцеларка ја...

Германија привремено дозволува влез на странски работници поради недостиг на аеродромите

Германија ќе дозволи влез на странски работници поради недостиг на вработени на германските аеродроми како привремена мерка, објави германскиот весник Билд ам Зонтаг, повикувајќи...

Пет деца и 21 вработен новозаразени во градинките во последната недела

Во изминатите седум дена се регистрирани 5 деца и 21 вработен позитивни на ковид-19 во градинките, велат од Министерство за труд и социјална политика...

Панорама / Фирми без вработени!

Во Србија, 31.465 претпријатија немаат официјално вработено ниедно лице. Во една третина од фирмите, или 29,7 отсто, нема кому да му се додели работата....

Отказ за вработените во училиштата во Словенија доколку одбијат ковид-тестирање

На вработените во училиштата во Словенија им се заканува отказ доколку одбијат да направат ковид-тест. Според медиумите, во таа земја за една недела започнува новата...

Битиќи: За четири години бројот на вработени порасна за 60.000 лица

Во последните четири години вкупниот број на вработени лица во земјава се зголеми за 60.000, а просечната плата порасна од 22.000 на 28.000 денари,...

Десет отсто од фирмите се без вработени

Ова не е сигнал на здрава економија, пред сѐ е сигнал на изигрување на постојните закони за водење бизнис во Македонија и на некој...

Јавното обвинителство вонсудски ќе се спогоди со вработените во СЈО за...

На денешната седница Владата ја усвои информацијата за извршување на одлуката на Уставниот суд во однос на спроведувањето на поништувањето на поединечните акти и...

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот Марјан Кицев. На средбата...