Ознака: воени

Енергетска независност на воените бази на САД низ целиот свет

Американската единица за иновации во одбраната бара од индустриските партнери да ѝ достават план за дизајн, изградба, динамика на работењето, демонстрација и управување со...

Беспилотните летала револуционерна закана што го менува начинот на војување

Беспилотните летала, без разлика дали се летачки, морски или копнени верзии, можат да се најдат на сите боишта низ светот Технологијата ги надвладеа конвенционалните воени...

И во Океанија ѕвонат воени ѕвончиња

Вооружените сили на Австралија ги очекува најголемото бројчено зголемување во последните 40 години: од 60.000 на речиси 80.000 војници. Сето ова, како што се...

Најава за нови даночни оптоварувања: данок на воени и кризни профити!

Во Германија сѐ погласни се предлозите за воведување „воен данок“ за компаниите што остваруваат екстра профити. Ваквите потези веќе беа преземени и од страна...

Ќе стигне ли правдата и во Македонија за сторените воени злосторства?

Иако навидум „правно покриени“ и амнестирани, „Хашките случаи“ претставуваат товар за македонското општество, поради фактот што никој нема преземено одговорност за воените злосторства што...

Сторени или несторени воени злосторства, меѓународното право е на потег

Случајот „Буча“: Продолжуваат обвинувањата и отфрлањето на обвинувањата за цивилни жртви Се заоструваат речникот и изјавите во врска со случувањата околу градот Буча. Да потсетиме,...

Турција како тројански коњ во европските воени мисии

Како членка на НАТО, Турција поднесе апликација за учество во проектот на ЕУ за воена мобилност предводен од Холандија и покрај тензичните односи со...

Најголеми воени маневри во последните 25 години

Вежбите на НАТО ќе се одржат на вкупно 64 локации во Европа, меѓу кои и во Македонија, односно на 31 полигон, 13 цивилни и...

Порталите ги разоткриваат сведоците на воени злосторства

Судот во Босна и Херцеговина со државното обвинителство во средата поведе постапка да се заштити заштитениот сведок од предметот за геноцидот во Сребреница, чиј...

Најдобрите воени филмови во 21 век

Има многу воени филмови што имаат висока оцена и на филмската мрежа ИМДБ и кај публиката. Во прилог најдобрите од 2001 до 2018 година „Падот...