Ознака: воена

Судир на оружја и тактики во реално време со живи актери

Украина од ден на ден станува сѐ поопасен полигон за тестирање воени тактики во реално време со живи актери, конвенционални орудија, најсофистицирани оружја, тактики...

Воена соработка

Кинеската и персиската цивилизација имаат историски врски што датираат повеќе од две илјади години. И покрај разликите, двете цивилизации имаат многу сличности што овозможија...

Од мирновременска кон воена економија

Западна мобилизација за производство на оружје Европската Унија (ЕУ) отвора нов терен со амбициозен план заеднички да ја набави итно потребната муниција за Украина и...

Новиот стратегиски план на НАТО ги редефинира односите со Кина и...

Како што пишува „Блумберг“, повикувајќи се на добро информирани извори, во новиот документ на НАТО, кој треба да биде поддржан од сите земји-членки, Кина...

Русија започна специјална воена операција

Се остварува непосакуваното сценарио Воениот судир започна. Човештвото е на нозе. И како на секој почеток на некој воен судир, прва страда вистината. Имено, последниве...

Воена доминација на Кина  во Тајванскиот Теснец

Тајван неодамна извести за нагло зголемување на бројот на кинески воени авиони што влегуваат во неговиот воздушен простор во последните четири месеци, со тоа...

Француската поморска воена техника наменета за Австралија заврши кај Грција?

Париз се обидува да ја ублажи загубата од пропаднатиот договорот со Канбера По пропаднатиот договор за продажба на подморници и друга поморска воена техника на...

Мјанмар сѐ поблиску до западна воена интервенција?

Најмалку 38 лица беа убиени во Мјанмар во последните насилни акции за разбивање на протестите против новоинсталираната воена хунта. Претставникот на ОН за Мјанмар,...

Филмот „1917“ – воена поезија на платно

Најновото филмско остварување на режисерот Сем Мендез, кого публиката го знае по филмот „Американска убавина“, како и филмовите за тајниот агент 007, „Скајфол“ и...

САД формираат воена коалиција против Иран и Јемен

Планот, кој е финализиран во изминатите денови, предвидува САД да обезбедат командни бродови и разузнавачки операции за воената коалиција во водите во близината на...