Ознака: беса

Движењето Беса не презема одговорност за знамето со „Голема Албанија“

Потпретседателот на Движење Беса, Блерим Сејдиу одржа прес-конференција со партиски став за реакциите на другите политичари по повод посетата на Албин Курти во Тетово,...

Беса не сака во широка коалиција, за ДС решение се избори

По лидерската средба на претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски, опозициската Беса и Демократски сојуз (ДС) на Павле Трајанов...

БЕСА и Алтернатива разговараат за заеднички член на ДИК

Беса и Алтернатива, двете партии на Албанците во опозиција деновиве разговараат за заеднички член во Државната изборна комисија (ДИК), информираат за МИА членови на...

Беса се противи на процентите за Албанците во Уставот, не и...

Беса не е против вклучувањето на Бугарите во Уставот, но е против претставувањето на Албанците со проценти во највисокиот правен акт, изјави потпретседателот на...

Беса бара уставни измени за рамноправност на албанскиот јазик

Движењето Беса, врз основа на одредбите од член 130 од Уставот на Македонија, бара од Владата во текот на составувањето на нацрт-верзијата на уставните...

Беса би соработувала со „огнените“, но не и со сегашното парламентарно...

Таканаречената „Огнена група“ во ДУИ би била поприфатлива за соработка за Движењето Беса, само ако одлучат да се отцепат од партијата и ако формираат...

Беса доби покана за средба од Рама, но нема намера да...

Пратеникот од Движењето Беса Фадил Зендели денеска изјави дека неговата партија добила покана за средбата на првите луѓе на партиите на Албанците во земјава...

Со уставните измени да се отстрани терминот „20 отсто“, бара Касами

Терминот „20 отсто“ за Албанците треба да се отстрани доколку Уставот се отвори за евроинтегративните прашања, рече лидерот на Движењето БЕСА, Биљал Касами, во...

БЕСА свикува средба со албанските партии околу барањата за уставните измени

Политичката партија БЕСА денеска ќе испрати покана до сите партии на Албанците за заедничка средба, информира денеска генералниот секретар на партијата Аријанит Хоџа. На средбата...

Ме избркаа од партијата без да ги слушнат моите аргументи, тврди...

Мојата партија ме избрка, кажа независниот пратеник во вечерашното гостување во емисијата „Патот кон“ на телевизија „Алсат“, тврдејќи дека БЕСА потоа не прифатила да...