Ознака: бели дробови

Лек за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт...

Употребата на лекот „Осимертиниб“ по операција го намалува ризикот од смрт кај пациенти со рак на белите дробови за 51 отсто, покажала студија. -Пред 30...

Британска студија: Омикрон поретко ги напаѓа белите дробови

Британска студија покажа дека варијантата на коронавирусот омикрон е помалку опасна за белите дробови од претходните варијанти на ковид-19. Студијата на Институтот за терапевтска имунологија...

Прва трансплантација на ткиво од бели дробови кај поранешен ковид-пациент

Лекари во Јапонија денеска објавија дека успешно ја извршиле првата трансплантација на ткиво на белите дробови од жив донатор, на пациент кој имал сериозно...

Белите дробови на некои пациенти се во состојба каква докторите досега...

Министерот за здравство, Венко Филипче, во однос на зголемениот број на млади лица кои умираат иако немаат никакви хронични болести вели дека вакви случаи...

Успешна трансплантација на бели дробови кај пациентка заболена од ковид-19

На пациентка заразена со коронавирус ѝ биле успешно трансплантирани две белодробни крила во болница во Чикаго. Докторите од болницата веруваат дека ова е прва успешна...

Магла сегде околу нас

Магливото време предизвикува проблеми кај целата популација, со тоа што кај ранливите групи, како постарите лица, децата, луѓето со болести на срцето и на...

Какви болести предизвикува загадениот воздух

Медицинските експерти велат дека безбедно ниво при изложеност на ПМ-честиците не постои, односно сите концентрации на ПМ-честички се опасни по здравјето на луѓето. Новите...

Околу 100.000 луѓе во Македонија имаат ХОББ

Околу 100.000 луѓе во Македонија имаат хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ). Постојано се зголемува нивниот број на Универзитетската клиника за пулмологија. Зголемениот број пациенти...

Во Словенија првпат извршена трансплантација на двете белодробни крила

Во Универзитетскиот клинички центар ( УКЦ ) во Љубљана минатата недела за првпат беше извршена трансплантација на бели дробови напациентка, која оттогаш добро се опоравува , соопшти денеска  најпрестижната словенечка медицинска установа. Годишно за трансплантација на белите дробови во Словенија чекаат во...