Ознака: балет

Велигденски концерт на „Танец“ во Националната опера и балет

Велигденскиот концерт на „Танец“ со наслов „Велигден е, Ѓурѓовден е“ ќе се одржи вечерва, од 20 часот, во Националната опера и балет. На програмата...

Балетот „Есмералда“ на сцената на Националната опера и балет

Еден од бисерите на балетската уметност, „Есмералда“, од италијанскиот композитор Чезаре Пуњи, ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет вечерва, со...

Фестивал за класичен балет и модерен танц организиран од Детски културен...

Фестивал за класичен балет и модерен танц се оддржува денес и итре во организација на ЈУ Детски културен центар – Карпош, а со поддршка...

Софиската публика со овации ја поздрави изведбата на балерините од Македонија

Националната опера и балет настапи на софиската сцена Националната опера и балет на Македонија гостуваше со балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“ на софискиот фестивал на...

„Романтична балетска вечер“ на 2 јуни во НОБ

На 2 јуни со почеток во 20 часот, во салонот на Националната опера и балет ќе биде изведен балетскиот концерт „Романтична балетска вечер“. Балетскиот концерт...

Балетски концерт „Балетски бисери“ во Националната опера и балет

Националната опера и балет, поради големиот интерес на публиката најавува втора изведба на балетскиот концерт насловен „Балетски бисери“ на 5 февруари (петок) со почеток во...

Гала оперски концерт и балетот „Болеро“ во НОБ

Националната опера и балет в петок со почеток во 19 часот ќе одржи ексклузивен оперски гала концерт, со солистите: Весна Ѓиновска Илкова (сопран), Катерина Стојановска...

„Болеро“ – балет под маски, без допир и на дистанца

Спектакуларна изведба на балетската премиера „Болеро“ од Морис Равел и гала-концерт донесоа вчеравечер солистите, женскиот балетски ансамбл и Оркестарот на Националната опера и балет...

Врвни 27 балетски танчари го изведоа „Лебедово езеро“ во своите кади

Тие користеа купишта книги, детски скутер, одзатнувач на тоалети и други реквизити што им се најдоа при рака, за да ги стабилизираат своите телефони...

Балетската класика „Лебедово езеро“ во НОБ

Националната опера и балет ја најавува изведбата на балетската класика „Лебедово езеро“ од П.И. Чајковски на 28 февруари, со почеток во 20 часот. - Ода...