Ознака: Африка

Какви геополитички импликации ќе има нигерскиот пуч?

Декодирање на неоколонијалните врски Државниот удар во Нигер го најавува почетокот на големите геополитички трансформации. Тој им нуди на африканските нации можност да ја сменат...

Повеќе финансии и поддршка за борба против климатските промени од Африка?!

Прв африкански самит за климата Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш, го искористи првиот африкански самит за климата за да апелира на вистинската...

Политичките неуспеси во Сахел создаваат проблем за ЕУ

Извор: Дојче Веле  Министрите за надворешни работи и одбрана на Европската Унија, кои по летната пауза се состанаа во шпанскиот град Толедо, преокупирани се и...

Пригожин со видео порака навести дека моментално делува во Африка

Шефот на руските платеници, Евгениј Пригожин, вчера го објави своето прво видео обраќање по краткиот бунт на крајот на јуни, појавувајќи се на видео...

Африка сè уште се бори со недостиг од храна

Најновиот извештај на ООН за жариштата на глад ги посочува земјите каде што значителен дел од населението се соочува со сериозен недостиг од храна...

Африка има државници, Македонија – вазали

И само краток преглед на средбите на високи западни функционери со африкански лидери ви покажува колку е несоодветно кога ние во Македонија очајуваме дека...

Африка мора да биде присутна кога се разговара за глобалните предизвици,...

Американскиот претседател Џо Бајден објави дека ќе поддржи полноправно членство на Африканската унија во групата најголеми економии Г20, како дел од напорите на Вашингтон...

Кои народи живеат во Африка?

Ајде да видиме... Северно од пустината Сахара во најголем дел живеат африканските народи Арапи и Бербери, кои се од исламска вероисповед. Јужно до Сахара повеќето...

Во Африка парализирани аеродромите поради штрајкот на контролорите на лет

Штрајкот на контролорите на лет од вчера го парализираа авиосообраќајот во неколку африкански аеродроми. Контролорите на лет бараат подобри услови за работа и подобар систем...

Европа и Африка се соочуваат со драстичен недостиг oд вода за...

Додека Европа вложува напори како да го совлада недостигот од вода во иднина, жителите на Африка се соочуваат со драстичен недостиг од вода во...