Ознака: апсења

Курти продолжува со насилство врз Србите, обвинуваат од Српска листа

Најголемата партија на косовските Срби, Српска листа (СЛ), по повод денешното апсење на тројца етнички Срби под обвинение за воени злосторства во Косово во...

За два месеци битолската полиција лиши од слобода 62 дилери

Во текот на првите два месеци од 2023 година на подрачјето на СВР Битола поради недозволена трговија со дрога од слобода биле лишени 62...

Приведени 42 лица барани со потерници во првите четири месеци од...

Во првите четири месеци од 2022 година лишени од слобода се 42 лица од страна на Оперативниот тим задолжен за пронаоѓање и лишување од...

Во Русија во еден ден приведени над 5.000 лица, кои протестираа...

Според ОВД-Инфо Русија приведе над 5.000 лица, кои протестираа против руската инвазија врз Украина, во десетици градови во текот на вчерашниот ден. Според официјални информации, на...

Апсења во Хелсинки поради протестите за ковид-мерките и цените на бензините

Финската полицијата приведе 55 лица за време на протестот против ограничувањата воведени поради ковид и поскапувањето на бензинот, што се одржа пред зградата на...

Стотици демонстранти завршија зад решетки во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар денеска уапси стотици демонстранти во најголемата акција спроведена од почетокот на протестите против воениот удар што се случи на 1 февруари. „Дефинитивно...

Масовни апсења во Турција по убиството на заробеници

Турската полиција уапси повеќе од 700 лица, вклучително и членови на прокурдска политичка партија, во операциите против милицијата ПКК. Информацијата ја објави денеска Министерството за...

Руската полиција апси демонстранти низ целата земја

На денешните протести во Русија, организирани од приврзаниците на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кои инаку се забранети од официјалните власти, во Владивосток, на крајниот...

Апсења во Берлин поради украден златник тежок 100 килограми

Берлинската полиција претресе повеќе од 100 станови и златарници поради сомнение дека би можеле да бидат поврзани со обиди да се препродаде масивен канадски...

Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на натамошното ширење на пандемијата. Апсењата...