Ознака: анкара

Џафери: Во Анкара ќе се бараат информации што треба дополнително да...

Делегација предводена од министерот за правда Кренар Лога на 8 февруари ќе престојува во Анкара каде ќе има средби со официјалните турски претставници, а...

Анкара и Атина си пружија рака, ќе има ли искрено ракување...

Посредно или непосредно, односот меѓу Турција и Грција, колку и да е билатерален, се одразува на политиките и во регионот на нивното соседство. Историски,...

Бомбаш самоубиец се разнесе пред зградата на полицијата во Анкара

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на зградата на полицијата, пренесоа турските медиуми. Турскиот министер за...

Бронза за Милијана Рељиќ и нови олимписки поени

ТАЕКВОНДО - Г2-ТУРНИР ВО АНКАРА Бронзениот медал ѝ донесе 7,2 поени, па моментно Мила е на деветтата позиција на светската ранг-листа, а на олимписката е...

Турција продолжи да го условува приемот на Шведска и Финска во...

Шведска и Финска постигнаа одреден напредок во исполнувањето на безбедносните барања на Анкара, но треба да преземат конкретни чекори за да добијат одобрение од...

Македонски јазик ќе се учи и на Анкарскиот универзитет

Со прв, промотивен час што вчера се одржа на Факултетот за јазици, историја и географија, почна да работи Катедрата за македонски јазик со лекторат на...

Исмаили, Димовски, Рамчиловиќ и Манасијевски нови амбасадори во Брисел, Париз, Подгорица...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите соопшти нови имиња на четворица амбасадори. Тој инфомира дека е започната и евалуација...

Анкара и Атина искрат пред бурето со барут

Повод за рециклирање на замрзнатиот конфликт меѓу Турција и Грција беше поморскиот инцидент на турски товарен брод со патрола на грчката крајбрежна стража, кој...

Медитеранските острови како отрови за односите Анкара – Атина

Во изминатиот период двете земји реагираа на нарушување на воздушниот простор над источниот дел од Медитеранот, а во фокусот е територијалниот спор за групата...

Ќе се отвора лекторат во Анкара по иницијатива на Меѓународниот семинар...

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј" во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) почна иницијатива за отворање нов...