Ознака: албански партии

„Дваесет отсто Албанци“ им е трн во око на помалите албански...

Претседател на Алтернатива Африм Гаши на денешната седница на Комисијата за уставни прашања изјави дека начинот на кој е изготвен предлогот за уставни измени...

Лидерите на партиите на Албанците на средба со Рама во Тирана,...

Лидерите на политичките партии на Албанците во земјава денеска се очекува да заминат на средба во Тирана на покана на албанскиот премиер Еди Рама. Министерот...

Да не се прави конспирација, вели Османи за средбата на лидерите...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека утрешниот состанок на албанскиот премиер Еди Рама со лидерите на политичките партии на Албанците од Македонија...

Дел од албанските партии ќе одат на средбата во Тирана, организирана...

Дел од албанските партии во земјава потврдија дека ќе одат на средбата во Тирана која, како што објавија медиумите, ја организира албанскиот премиер Еди...

Откажана средбата на Груби со албанските опозициски партии за пописот

Еден час откако беше закажана, се откажа средбата на вицепремиерот Артан Груби, во својство на секретар на ДУИ, со секретарите на другите партии од...

ВМРО-ДПМНЕ со албанските сестрински партии ќе работи за брз напредок на...

Под покровителство на германската фондација „Конрад Аденауер“ во Скопје се одржа конференцијта „Конзервативните народни партии градат мостови кон заедничка европска иднина“, на која се...

Ахмети остана сам на средбата што тој ја свика

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече лидерот на ДУИ на...

Неизвесно е кој ќе присуствува на денешната средба на албанските партии

Денеска во 12 часот во хотелот Парк во Скопје ќе се одржи средба на албанските парламентарни политички партии, на иницијатива на ДУИ. Кој ќе...

Ахмети ги кани на средба лидерите од албанскиот блок

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по предвремените парламентарни избори од 15 јули, упати покана за заедничка средба со претседателите на парламентарните партии од албанскиот...

Претставниците на ДПА револтирани ја напуштија лидерската средба: „Aлбанските партии се...

ДПА на Мендух Тачи ја напушти лидерската средба која се одржува кај претседателот Стево Пендаровски. На неа не присуствуваше лидерот Тачи, туку претставници на партијата...