Ознака: актерка

Секоја улога буди нов аспект на мојата живејачка

Истанбул ми понуди пред сѐ разни кастинзи, каде што научив многу за себе и својата (не)самодоверба. Секој добиен кастинг ми донесе ТВ-серија, која ме...

„Кајмак“ зборува за паланката каде што е поважен судот на сосетката...

Таквите данчиња и данчевци сѐ повеќе се плашат да живеат. Се плашат да донесат одлука, се плашат да направат исчекор, генерално се плашат. Стравот...

Дарја Ризова најдобра актерка на ФКТ „Ристо Шишков“

Копродукциската претстава „Нема да биде крај на светот“, на Македонскиот народен театар, „Перипетија продукција“ - Скопје и на сараевскиот воен театар САРТР – Сараево,...

Комедијата е еден од потешките жанрови за играње

Катерина Чакмакоска Клинческа, актерка Првата улога на сцената на театарот ја одигра на седумгодишна возраст во претставата „Јунаците од бајките пеат“, во режија на Петар...

Сонувам за свет создаден од детска фантазија

Во Театарот за деца и младинци работам веќе десет години. Уште пред да се вработам, а и до ден-денес сметам дека тоа е една...

Силно ме допира прашањето – дали денес воопшто постои љубов

Карин од „Горчливите солзи на Петра фон Кант“ навидум изгледа како наивен и невин лик, а всушност е многу снаодлива девојка. Таа влегува во...

Кога повеќе работам на филм, имам потреба за театар и обратно

Театарот и филмот во последно време стануваат сѐ поблиски во својот израз. Филмот сѐ повеќе почнува да си игра со некој нестандарден филмски јазик...

За еден актер најголема казна е да не е на сцена

АНГЕЛА АПОСТОЛОВСКА, АКТЕРКА Таа во моментов во Романија го режира својот прв филм, а во родната Битола со театарот „Дел арте“ игра во претставата „Без...

Почина актерката Таска Балабанова

По долго и тешко боледување, на 85-годишна возраст во Скопје почина актерката Таска Балабанова. Балабанова е родена во Велес. Актерската кариера ја започна во некогашниот...

Мултиталент што лесно ги совладува сите предизвици

Розе Милкова (16) - актерка, поетеса, џудистка и хуманистка Освен што глуми, тренира карате и е активистка на Црвениот крст, Розе пишува и поезија. Досега...