Фото: Пиксабеј

Русија денеска го лансираше сателитот „Кондор-ФКА“, кој може да ја снима површината на Земјата преку ден и навечер и при сите временски услови, вклучително и голема облачност, јавува Анадолија.

Сателитот беше лансиран од рускиот космодром Восточни, рускиот космодром во регионот Амур, користејќи Сојуз 2.1а, платформа на ракетен погон, соопшти државната вселенска агенција Роскосмос.

-Вселенското летало беше успешно лансирано. Првиот радарски сателит е лансиран во одредената орбита – се вели во извештајот.

Сателитот „Кондор-ФКА“ е развиен од руската воено-индустриска корпорација. Тежината на сателитот е 1.050 килограми.