Фото: Пиксабеј

Осум лица загинаа во пукање во синагога во Ерусалим, а десет се повредени, соопшти денеска израелското Министерство за надворешни работи, јави Си-Ен-Ен.

Маген Дејвид Адом од израелската служба за спасување  соопшти дека стрелецот бил неутрализиран на местото на настанот и дека некои од повредените се во критична состојба. Тој бил активен член на радикалната група „Бригадите на мачениците на Ал Акса“, јави ТАСС, повикувајќи се на „Једиот Ахронот“.

Израелската полиција го опиша како „терористички напад“ и рече дека се случил во синагога во Неве Јаков, која Израелците ја сметаат за соседство во Ерусалим, додека Палестинците и поголемиот дел од меѓународната заедница сметаат дека е окупирана земја.

Палестински групи го поздравија нападот, но не презедоа одговорност.

САД го осудуваат терористичкиот напад на синагога во Израел, изјави заменик портпаролот на Стејт департментот Ведант Пател. Тој додаде дека високи американски претставници се во контакт со нивните израелски колеги и дека не очекува никакви промени во планираната посета на Ентони Блинкен на Израел следната недела.

Заменик-претседателот на Советот на Руската Федерација (Горниот дом на парламентот), Константин Косачев ја изрази поддршката на неговата земја за израелскиот народ и го нарече денешниот напад „особено циничен и неприфатлив на Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот“ – пренесе ТАСС.