Во последен момент спречен атентат врз турскиот претседател

Турската полиција деактивира експлозивна направа пронајдена под приватен автомобил на полицаец во областа Нусајбин во Мардин, во југоисточна Турција, во саботата. Подоцна беше откриено дека офицерот бил назначен во тимот што требало да обезбеди засилување за безбедноста на настанот во провинцијата Сирт, на кој требаше да присуствува и претседателот Реџеп Таип Ердоган, објавија светските медиуми.
Полицаецот излегол од живеалиштето за да оди на споменатиот настан со своето лично возило и зел пријател, кој исто така одел на работа, кога неговиот пријател забележал сомнителен предмет под возилото.
Рачно изработената експлозивна направа била поставена под паркираниот приватен автомобил на полицаецот, кој е дел од Полициската станица за немири во малиот град Нусајбин на сириската граница. Оттаму, офицерот требало да вози 200 километри североисточно до Сирт, каде што Ердоган требало да се обрати пред публиката на отворено.
По откривањето на експлозивната направа, на местото на настанот се упатени експерти за деактивирање бомби. Екипите контролирано ја уништиле експлозивната направа.
– Обидот за атентат врз претседателот беше спречен од турските разузнавачи во саботата вечерта – објавија турските медиуми.
Според нив, бомбата била пронајдена само неколку минути пред собирот и била расчистена од полицијата.
Според првичните информации, бомбата морала да биде активирана со далечински управувач. Започна истрага за инцидентот. Екипите за увид на местото на злосторството ги скенираа бомбата и возилото за отпечатоци од прсти на осомничените. Продолжуваат напорите за фаќање на сторителите што го поставиле експлозивот.
Инаку, Ердоган подоцна се обрати на локалниот митинг во Сирт, а во својот говор главно се фокусираше на економската состојба во земјата. Обраќајќи се за историскиот пад на лирата, Ердоган пред присутните на собирот во Сирт изјави дека се надева оти Турција наскоро ќе се врати од флуктуирачките девизни стапки и инфлацијата.
– Сакаа да го саботираат собирот на претседателот Ердоган во Сирт. Има такви што се обидуваат да ја уништат мирната средина. Експлозивната направа била ставена на возилото на полицаецот во Мардин и планот бил да се детонира кога тој ќе пристигне во Сирт – изјави Хамза Даг, заменик-претседател на владејачката АК Партија на Ердоган. Тој додал дека полицијата не ги соопштила веднаш информациите, туку извесно време ги криела поради загриженост од реакциите на јавноста, за да не се создава паника.