Поранешната полицајка Ким Потер, која во саботата го уби 20-годишниот Aфроамериканец Донте Рајт, е обвинета за убиство од втор степен, објави обвинителството.

Потер беше уапсенa, а подоцна ослободенa со кауција од 100.000 американски долари. Убиството доведе до повеќедневни протести и судири меѓу демонстрантите и полицијата во градот Бруклин, центар во американската држава Минесота, а неколку стотици учесници на протестот се собраа повторно пред седиштето на полицијата во средата вечерта и покрај полицискиот час.

Како и претходните ноќи, демонстрантите фрлаа шишиња и други предмети кон полицијата, која пак возврати со солзавец и шок-бомби. Според полицијата, Потер случајно го застрелала Рајт затоа што тој по грешка користел пиштол наместо тајзер. Семејниот адвокат на Рајт, Бен Крамп, смета дека убиството било намерно и дека станува збор за „незаконска употреба на сила“.

По убиството, Потер и шефот на локалната полиција Тим Генон поднесоа оставки. Генон објави снимки од камерите од опремата што ја носеше Потер, ден по пукањето.

На видеото се гледа како таа се приближува кон Рајт кој стоел покрај неговиот автомобил додека друг полицаец го уапсил со налог за него што сè уште бил на сила. Потерницата била издадена затоа што Рајт не се појавил на суд кога бил обвинет за бегство од полицијата во јуни и поседување пиштол без дозвола. Полицијата соопшти дека го запреле Рајт поради истечените регистарски таблички.