Само затни го носот и проголтај!

Јас во почеток не верував додека пред некој ден не тргнав на протест. Почувствува како нозете чудно ми се движат. Еј, си реков, го играм „тешкото“. Ама нозете некако брзо ми се мрдаа. Или можеби терам шота, си додадов. Пет минути подоцна ме освести еден сосед. Комшија, зошто играш казачок, ме запраша

САД ги тргаат санкциите кон Русија за увоз на пченица. Мора нешто да се јаде. И не само тоа. Во иднина ќе увезуваат ѓубрива, храна, семиња, лекови. За патот на пченицата се договараа Русија, Украина, Турција и Обединетите нации. Европската Унија никој ништо не ја праша. Ама не вознемирувај се, драга ЕУ! Сеедно што ве третираат за крајно небитни. Само затнете нос и проголтајте! Тоа е цивилизирано.

„Рено“ пријави огромни загуби поради санкциите кон Русија. Ништо страшно. Ако нема „рено“, ќе се возат Французите со „убер“. Макрон е тука да помогне. Е сега, велат ова е страшен удар за француската економија, но ќе затнете нос и ќе проголтате. Патем, Германија пријави дефицит. Еврото и доларот речиси се изедначија. Русија има суфицит од седумдесет милијарди евра. Санкциите кон Москва очигледно ѝ одговараат на Русија, а катастрофално влијаат на западната економија. Ама ќе затнете нос, ќе проголтате!
Падна Владата во Италија. Наскоро ќе падне и Владата на Холандија, а големи се шансите тоа да се случи и во Германија и во Франција. Влади поддржани од елитата на ЕУ. Не паничете, сеедно што бродот тоне. Треба само да затнете носевите и да голтате.

Потпишувањето на француско-бугарскиот нацистички предлог од страна на шовинистичката антимакедонска СДСМ и албанските партии ќе биде голем и среќен ден за нас македонистите и евроскептиците. Како прво, овој наципредлог става рамка/јамка околу врат од која Македонија нема да може да мрдне во натамошните евроинтеграции, а тоа значи дека ќе мора да ги прифати сите психопатски барања на бугарската политика заглавена во империјално нацистичко зомби и желбите на нивните нациспонзори од ЕУ. А бидејќи седумдесет проценти од граѓаните на Македонија, пред сè мнозинството Македонци кажаа дека никогаш нема да се согласат со тоа, ниту една следна влада нема да ја прифати кретенската рамка за натамошни евроинтеграции што значи, збогум ЕУ засекогаш! Како второ, по изгласувањето, СДСМ засекогаш заминува на буништето од историјата. Ај што резултатите од следните избори ќе им бидат катастрофални, ама големи се шансите македонското крило во оваа партија да создаде нов политички субјект, кој, секако, дополнително ќе стави камен околу вратот на сегашниве сдсмјани и така ќе им помогне да се удават. При давење, затнете нос и не голтајте вода, ама пак овие од ЕУ ве дресираат да голтате.
Значи потпишувањето на нацистичкиот француско-бугарски предлог, ем ќе го згасне СДСМ ем ќе нè тргне од погрешниот пат кон полураспаднатата лицемерна ЕУ. Тоа, пак, ќе отвори можност за укинување на окупаторскиот субјект Нордистан, враќање на идентитетот Македонија, односно спроведување македонска денацификација по божја промисла. Ќе ни овозможи да се свртиме кон остатокот од светот, односно оние две третини од планетата што досега не ја сметавме за меѓународна заедница. Знам дека ЕУ-фундаменталистите што сега се чувствуваат моќни, оти оние од Брисел ги мавтосуваат со некаква поддршка, многу скоро ќе паднат во хистеричен очај, па затоа и морам да ги утешам со еден цивилизиран совет. Само затнете носот и ќе проголтате.
Никогаш не сум можел да гледам и да слушам како жена прави будала од себе. На маж некако и му доликува. Урсула фон дер Лејен го направи токму тоа. Знам дека не ѝ е гајле, ама мене ме боли, оти ја навредува женственоста, а тогаш поетот во мене страда. Урсула кажа што кажа, па излегоа личности од западната интелектуална елита и в лице ѝ рекоа дека ги лаже Македонците. На тоа се надоврзаа Бугарите. Ѝ порачаа на Урсула дека поим немаат што она дроби во Скопје и кој е тој француски предлог што таа го цитира, оти во нивниот различно пишува. Јас не знам што да ѝ кажам, освен, издржи, драга моја, само затни го носот и голтај!

Во ред, знам дека ќе бидам бележан како путинист што шири руско влијание, рубља-патриот под контрола на Кремљ, чие срце е во Москва и Санкт Петербург (всушност во Ростов е, покрај езерото Неро), ама баш ми е гајле. Варваринот што стана империјалист, а потоа и нацист, секако мисли дека македонизмот е руска заебанција бидејќи му е коска во грло веќе век и половина (велам само век и половина, иако македонизмот е илјадници години стар, оти западнион евроварваризам е практично од вчера), па затоа и се намерачил да го уништи, иако, исто како во 1913 и 1941 година, нема да му успее.

А кога веќе го споменав Путин… јас не го разбирам тој човек. Па добро, како успева секаде да стигне? Ене го, со месеци води војна во Украина, а колку што знам, војна не е играчка. Ќе си рече човек, водиш сериозна војна, со оружје, со војска, со многу мртви и тоа е тоа. Ама не, Вова запнал да прави срања низ Европа. А-ха, ги крена земјоделците во Холандија. Само затоа што холандската „цивилизирана“ влада сака да ги исели од нивните огништа и таму да насели мигранти. Ама злобниот Путин ги крена холандските фармери и тие сега ѕверски ја напаѓаат полицијата, која најнежно пука по нив со боева муниција. И не само нив. Крена на нозе и стотина илјади Италијанци да се бунтуваат против Драги и на човекот му падна владата. Сите тие небањати Холанѓани и Италијанци се пријатели на Путин. Како знаеме? Па Борел ни кажа, а штом тој отвори уста само вистина тече од неа.

Ама Путин не запира. Му смисли оргии среде коронавирус на Борис Џонсон. Неговите дилери подметнаа некаква „дрога за секс“ на журката кај кутриот Шолц. Сега и на Макрон му подметна „убер“ во политичкиот сообраќај. Гаден подметнувач е тој Путин. На Бајден му подметна сенилност, ама најмногу сака да му подметнува на Нордистан.
Најпрво организираше протести, а потоа, како што кажа Стево, уфрли свои луѓе за да ја подметнат онаа дрога за силување во француската еротика. Јас во почеток не верував додека пред некој ден не тргнав на протест. Почувствува како нозете чудно ми се движат. Еј, си реков, го играм „тешкото“. Ама нозете некако брзо ми се мрдаа. Или можеби терам шота, си додадов. Пет минути подоцна ме освести еден сосед. Комшија, зошто играш казачок, ме запраша. Фатив да се бунам, ама веднаш сфатив дека се расфрлам со падежи… руски падежи. Одма ми се припи вотка. На протестот веќе се чувствував како Алексеј Каренин, па се фатив себе како трчам накај железничката станица дерејќи се „Ана… немој Ана, не се фрлај под воз, драга! Тој воз оди за Москва, ако веќе се фрлаш, џитни се под возот за ЕУ. Ана, љубов моја, знам дека животот без ЕУ е срање, ама само треба да затнеш носот и да проголташ.“