Фото: Маја Јаневска-Илиева

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржува митинг пред Владата на Република Македонија, под мотото „Македонија ќе победи“.

Ова е прв митинг што го организира ВМРО-ДПМНЕ предводена од новото раководство и претседателот Христијан Мицкоски, кој ќе се обрати пред присутните членови и симпатизери на партијата.

Според најавите, од собирот на опозициската партија ќе бидат упатени критики за политиките на актуелната власт, а се очекува да бидат соопштени и следните чекори на опозицијата.

Сообраќајот на булеварот „Илинден“ пред Владата на Република Македонија е затворен за сообраќај.

Од 20 часот за сообраќај ќе се затвори и мостот „Гоце Делчев“, а сообраќајната полиција повремено ќе го пренасочува сообраќајот по околните улици во зависност од движењето на граѓаните.

Од МВР информираат дека возилата на јавниот градски превоз ќе можат да се движат по улицата „Димитрија Чуповски“ на „Рекорд“ во двете насоки.