Фото: Маја Јаневска-Илиева

До недела времето ќе биде променливо облачно, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, соопшти УХМР.

Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Температурите ќе бидат во постепено опаѓање и под просекот за овој период од годината.

Утре минималните температури ќе се движат од 10 до 20 степени, а дневните максимални од 21 до 34 степени.