Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 9, а максималната од 27 до 32 степени. Во Скопје, сончево и топло време. Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне до 31 степен.

Во утре времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Од вторник ќе настапи значителна промена на времето. Ќе преовладува претежно облачно и свежо време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Дневните температури значително ќе опаднат и ќе бидат под просекот за овој период од годината.