Фото: Маја Јаневска-Илиева

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 4.284 тестови, а регистрирани се 99 нови случаи со ковид-19 од кои 13 реинфекции, тројца починати и 148 оздравени пациенти. соопшти Министерството за здравство.

Од трите починати лица, две се од Скопје (71 година и 88 години) и едно починато лице од Прилеп (39 години). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, дополнително се регистрирани две починати лица од Радовиш (88 години) и Кичево (55 години). Едно лице е починато во домашни услови и едно во болнички услови, а регистрирани се во период од 23.03 до 30.03.2022.

Од 99 новозаболени од Скопје се 54, Битола – 23, Штип – 6, Тетово, Велес, Охрид и Кичево – по 3, Прилеп, Кавадарци, Гевгелија и Радовиш – по 1.

Од 148 оздравени пациенти од Скопје се 80, Битола – 26, Велес и Гостивар – по 7, Кавадарци – 5, Штип – 4, Охрид и Гевгелија – по 3, Куманово, Кочани, Струга и Неготино – по 2, Струмица, Ресен, Делчево, Виница и Пробиштип – 1.

Направени се 4.284 тестови преку: ИЈЗ-90, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-55, ЦЈЗ Прилеп-5, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–52, Жан Митрев (Филип Втори)-50, Авицена-87, Биотек-110, Систина-105, лабораторија Лаор-28, Синлаб-8, Ремедика-7, Плодност-8, Генеа-87, Никоб Лаб-348, ВФВ Медикал-18, Ели Медика Плус-54, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-21, Рапид Лаб–68, Жан Митрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–23, Рамус-40, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.928.

Досега во земјата се направени вкупно 2.007.553 тестирања на ковид-19. Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 309.062, бројот на оздравени пациенти е 299.064, на починати е 9.271, а на активни случаи изнесува 727.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145263, Активни 394
Куманово 16615, Активни 7
Битола 15216, Активни 124
Прилеп 14122, Активни 39
Тетово 13447, Активни 15
Кавадарци 10610, Активни 17
Велес 9752, Активни 28
Гостивар 9575, Активни 11
Охрид 8824, Активни 22
Струмица 8047, Активни 13
Штип 8008, Активни 11
Кичево 5605, Активни 9
Кочани 5070, Активни 0
Струга 4715, Активни 6
Гевгелија 4398, Активни 3
Неготино 3675, Активни 5
Ресен 2711, Активни 1
Свети Николе 2624, Активни 1
Радовиш 2528, Активни 3
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1971, Активни 3
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1645, Активни 5
Валандово 1485, Активни 5
Виница 1388, Активни 1
Пробиштип 1265, Активни 0
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 962, Активни 0
Крушево 926, Активни 1
Демир Хисар 828, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 592, Активни 1
Македонска Каменица 523, Активни 1
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 345, Активни 0.